Wszystkie dobrze wiemy jak nieprzyjemne i groźne mogą być choroby „kobiece”. Wpływają one na zmiany naszego organizmu zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jednym z takich schorzeń jest zespół policystycznych jajników. Jego konsekwencje mogą być niebezpieczne, dlatego dobrze poznać pierwsze symptomy.

Co to jest…
Zespół policystycznych jajników (PCO) określany jest także jako zespół wielotorbielowatych jajników lub zespół Steina-Leventhala. Dotyka panie w wieku rozrodczym, a szacunkowe dane określają, iż dotyczy ok. 5% kobiet. Jej istotą są zaburzenia hormonalne, które negatywnie oddziałują na jajniki.  Skutkiem PCO może być niepłodność wywołana brakiem owulacji.

Rozpoznanie, objawy i przyczyny…
PCO ma wiele charakterystycznych objawów. Jednak wbrew pozorom jej rozpoznanie nie zawsze jest proste. Objawami są:
•    zaburzenia cyklu miesiączkowego – skąpe krwawienia miesiączkowe, a czasami ich zanik.
•    hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie – pojawia się u kobiet w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, takich jak klatka piersiowa, twarz, ramiona czy brzuch. Związane to jest z nadmiarem androgenów w organizmie. Objawem może być także łysienie typu męskiego.
•    zmiany skórne, często objawiające się trądzikiem, łojotokiem czy plamami na ciele
•    nadmierne tycie, gdyż nadwaga jest powodem zmniejszenia zdolności do owulacji
•    nadpotliwość
•    złe samopoczucie
Celem rozpoznania choroby niezbędne jest wykonanie badań. Podstawowym z nich jest badanie ginekologiczne. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz jest w stanie sprawniej poprowadzić dalszą część badań, dostosowując je do indywidualnych cech pacjentki. W pierwszym etapie rozpoznania zwraca się uwagę głównie na przebieg cyklu miesiączkowego.
Wykonuje się także badanie ultrasonograficzne, oceniające strukturę jajników, a także badania hormonalne.

Leczenie…
Leczenie tego schorzenia zależy od cech pacjentki oraz objawów. PCO leczyć można farmakologiczne. Przy zaburzeniach cyklu zalecane jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Metoda ta pozwala na regulację cyklu, a także likwidację takich objawów jak trądzik czy nadmierne owłosienie. Gdy terapia hormonalna nie przynosi efektów stosuje się leczenie chirurgiczne, obecnie coraz częściej w postaci mniej inwazyjnej laparoskopii. Podczas tego zabiegu wykonuje się też elektroauteryzację, która polega na wypalaniu powstałych na jajniku torbieli.

Jeśli zatem zaobserwowałyście u siebie jeden z wymienionych objawów udajcie się do ginekologa, celem wykluczenia tej choroby lub podjęcie odpowiedniego leczenia. Pozwoli to Wam uniknąć groźnych konsekwencji.