Joga to jedna z sześciu najważniejszych praktyk wchodzących w skład indyjskiej filozofii. Popularne ćwiczenia mają na celu osiągnięcie wewnętrznej harmonii pomiędzy dwiema najistotniejszymi sferami – ciałem i duszą. Coraz częściej joga zyskuje aprobatę różnorakich odmian religii buddyjskiej i hinduistycznej. Na Zachodzie z kolei traktuje się ją jak element zdrowego trybu życia. A dlaczego?

Zbawienne działanie jogi
System trudnych i niekiedy dość skomplikowanych ćwiczeń w rzeczywistości wprowadza w ruch praktycznie całe ciało. Joga zapewnia więc z jednej strony stosowne wzmocnienie organizmu, z drugiej zaś dba o elastyczność ciała i witalność. Właściwie wykonywane pozycje służą relaksowi i eliminacji stresu. Ponadto nie należy również zapominać o nader istotnym fakcie jakim jest dotlenienie. Angażując do ćwiczeń całe ciało, dostarczamy organizmowi niezbędnego mu tlenu. W konsekwencji umożliwia to sprawne funkcjonowanie niemal wszystkich narządów. Nawet jeśli nie jest się w stanie sprostać trudniejszemu zestawowi ćwiczeń, joga przynosi ogromne korzyści zdrowotne także na etapie zupełnie początkowym. Co takiego w niej tkwi? Otóż kluczem do sukcesu jest energia. Joga to bowiem nic innego jak centrum energetyczne. Nie ma chyba żadnego sportu, który dawałby aż tak wielką dawkę energii. Joga może mieć także decydujący wpływ na różnorakie schorzenia związane ze stawami bądź kręgosłupem. Za sprawą wykonywanych codziennie ćwiczeń o wiele lepiej pracuje również system immunologiczny oraz układ krążenia.


A co poza zdrowiem?
Usunięcie ospałości, rezygnacja z lenistwa, postawienie na systematykę i zdrowszy styl życia w rezultacie sprawiają, iż uprawiający jogę człowiek staje się przede wszystkim bardziej zdeterminowany i optymistycznie nastawiony do życia. Nierzadko, dzięki jodze to co kiedyś postrzegane było za wielki, niemożliwy do rozwiązania problem, dziś jest tylko błahostką. Można więc śmiało wysunąć wniosek, że joga łagodzi skołatane nerwy i rozhulane emocje. Co więcej, zapewnia harmonię i równowagę. Stąd więc przeświadczenie, że joga kształtuje symbiozę między fundamentalnymi obszarami człowieka, czyli dusza i ciałem.