Przed nami okres, w którym z większą intensywnością dbamy o naszą figurę. Wiosną łatwiej o więcej ruchu i bardziej urozmaiconą dietę. Chcąc utrzymać piękny wygląd, nie można w swoich codziennych posiłkach zapomnieć o błonniku. To właśnie on dba o nasze zdrowie i wygląd.
Na piękny wygląd...
Jeśli chcecie, aby wysiłki związane z chęcią utrzymania odpowiedniej wagi nie poszły na marne, musicie konieczne pamiętać, aby błonnik był ważnym składnikiem waszej codziennej diety. Dzięki swoim właściwościom pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Można powiedzieć, że błonnik zachowuje się jak gąbka. Wchłaniając nadmiar wody pęcznieje i wypełnia żołądek. Zmniejsza w ten sposób uczucie głodu. Usprawnia też pracę jelit. To doskonałe uzupełnienie naszych starań o piękną linię.

Dla zdrowia...
Błonnik przynosi także korzyści zdrowotne. Ma wpływ na wiele ważnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Dieta bogata w ten składnik skutecznie obniża cholesterol, poprzez usunięcie kwasów żółciowych z jelit. Obniża też poziom trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę. Zdolności wchłaniania wody to nie tylko utrzymanie odpowiedniej wagi, ale - może przede wszystkim - także utrzymanie w dobrej kondycji naszych jelit. Dzięki swoim właściwościom błonnik pomaga w usuwaniu resztek pokarmu i przeciwdziała zaparciom. Zapobiega także bólom związanym z hemoroidami. Usuwa z organizmu toksyny oraz metale ciężkie. Błonnik odpowiedni jest także dla osób z problemami cukrzycowymi, gdyż obniża poziom insuliny we krwi.

Źródła błonnika...
Chcąc dostarczyć organizmowi potrzebną ilość błonnika musicie sięgnąć po następujące produkty:
-    owoce i warzywa
-    produkty zbożowe – kasze, muesli, otręby
-    pieczywo razowe i wielozbożowe
-    rośliny strączkowe
-    ryż, przede wszystkim brązowy
-    orzechy i nasiona

Obecnie na rynku spotkać można wiele suplementów diety zawierające błonnik w postaci proszków lub pigułek.

Co za dużo...
Pamiętajcie, że tak jak ze wszystkim, wskazany jest umiar. Zbyt duże spożycie błonnika może być szkodliwe. Większa ilość składnika, nie oznacza lepszego zdrowia – wręcz przeciwnie. Organizm potrzebuje pewnej ilości płynów. Zbyt duża dawka błonnika, wchłania zbyt dużą ilość wody, co może prowadzić do zaparć i bólów brzucha. Może również ograniczyć skuteczność działania niektórych leków.