Sposobów na walkę z bólem jest bardzo wiele. Jednym z nich i coraz częściej wykorzystywanym jest terapia ciepłem- termoterapia.

Termoterapia polega przede wszystkim na przekazywaniu tkankom w naszym ciele ciepła. Przyczynia się ono do poprawienia ukrwienia krwi, przyspiesza i poprawia przemianę materii, zmniejsza także napięcie mięśni. Dzięki zastosowaniu tej metody chorzy mogą całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych. Termoterpia oddziałuje bowiem również na system nerwowy. Ciało odpowiada na bodźce, powstające na powierzchni skóry pod wpływem działania ciepła.

Dzięki temu, że rozszerzają się naczynia krwionośne zwiększeniu ulega przepływ krwi przez tkanki, co jest szeroko stosowane i wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, na przykład stanów zapalnych. Dodatkowy efekt leczniczy wywołuje się za pomocą pocenia się. W ten sposób ze skóry zostają usunięte trujące toksyny.

W gabinetach lekarskich stosuje się przede wszystkim okłady z rozgrzanej parafiny o temperaturze topnienia ok. 42-45°C (na ręce, stopy  i stawy. Parafina zastygając przechodzi w stan stały. Jej cechą charakterystyczną jest duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo, co pozwala jej długo utrzymywać ciepło. W trakcie stosowania okładów parafinowych, ciepło przenika głęboko do tkanek, podwyższając w znacznym stopniu ich temperaturę. Zabiegi parafiną trwają zwykle około 20 minut, ale zdarza się, że nawet do 2 godzin. Lekarze zazwyczaj zapisują pacjentom całe serie zabiegów, obejmujące od 10 do 20, które powtarza się co kilka miesięcy.  

Inną, często wykorzystywaną metodą są zabiegi borowinowe, które wykonuje się w postaci kąpieli borowinowej. Stosuje się również całe serie zabiegów, które trwają ok. 10 minut każdy. Jeszcze inną metodą są stosowane miejscowo rozgrzewające woreczki z żelem.


Termoterapię możemy stosować również samodzielnie w domu. Wystarczy, że mamy pod rękę termofor, bądź poduszkę elektryczną - ciepło z tych urządzeń przenika do organizmu stosunkowo płytko i może być stosowane przy niewielkich dolegliwościach bólowych.  

Wskazania do termoterapii:

-    bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe
-    zapalenie mięśnie i ścięgien
-    bóle kręgosłupa
-    urazy i zwichnięcia
-    wzmożone napięcie mięśni
-    choroby układu nerwowego (nerwobóle i zapalenia nerwów obwodowych, po ustąpieniu ostrego okresu, postrzał, rwa kulszowa, porażenie nerwu twarzowego, przykurcze mięśniowo-stawowe, rdzeniowe porażenie kurczowe)
-    problemy skórne (trądzik, czyraczność)
-    problemy związane z funkcjonowaniem układu oddechowego (przewlekłe zapalenie zatok, nieżyt gardła i krtani, ostre i przewlekłe nieżyty oskrzeli, zapalenie ucha środkowego)
-    choroby układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych, kamica dróg moczowych, przebiegająca bez powikłań)
-    problemy żołądkowe