Sterty recept, ciągłe wizyty u lekarzy, męczące terapie i długie godziny spędzane w szpitalnych poczekalniach to wystarczające powody do tego, aby krytycznym okiem spojrzeć na dzisiejszy system opieki zdrowotnej. Pacjenci często dowiadują się, że rekonwalescencja może potrwać lata a wszelkie wysiłki niekoniecznie przyniosą jakąkolwiek poprawę.

 W takich sytuacjach ludzie poszukują różnorakich rozwiązań. Nierzadko skutecznym sposobem na wszelakie dolegliwości okazuje się coraz popularniejsza medycyna alternatywna.
Wraz z biegiem czasu niekonwencjonalne metody leczenia zyskują na znaczeniu. Pacjenci znudzeni i zniechęceni tradycyjnymi formami zalecanych przez lekarzy kuracji niezwykle często uciekają się do modnych dziś technik medycznych opierających się na akupunkturze, homeopatii czy akupresurze. Naturalne zabiegi kuszą cierpiących od lat na przewlekłe choroby i ciężkie schorzenia. Niekiedy innowacyjne sposoby leczenia traktowane są także jako rehabilitacja. Szeroki wachlarz proponowanych terapii rodzi zatem pytanie, którą z dostępnych metod wybrać? Oto kilka najbardziej rozpowszechnionych zabiegów wchodzących w zakres alternatywnej medycyny:


Akupunktura
Wywodząca się ze Chin akupunktura opiera się na technice eliminowania dolegliwości za pomocą umiejętnego nakłuwania ciała specjalnymi igłami. W zależności od lokalizacji bólu, terapii poddawane są odpowiednie miejsca odpowiedzialne za aktywność poszczególnych organów wewnętrznych. Punkty te znajdują się wzdłuż linii energetycznych ludzkiego organizmu. Akupunktura stanowi obecnie jedną z najstarszych dziedzin medycyny niekonwencjonalnej co sprawia, iż w niektórych krajach tenże rodzaj leczenia traktowany jest już na równi z powszechnie stosowanymi formami opierającymi się na badaniach naukowych.


Akupresura
Rozpowszechniona kilka tysięcy lat temu na obszarach Chin technika medyczna zwana akupresurą polega na uzdrawianiu za pomocą uciskania odpowiednich partii ciała. Specjaliści są zdania, iż masaże w ogromny sposób pobudzają do działania system nerwowy, co w konsekwencji prowadzi do polepszenia krążenia krwi w organizmie.


Homeopatia

Inną terapią cieszącą się współcześnie niebywałą popularnością jest homeopatia. Metoda ta od lat zarówno budzi liczne kontrowersje, jak i przyciąga rzesze zwolenników. Wszelkie zalecane przy homeopatii leki tworzone są na roztworach wodnych. Kluczem do sukcesu tejże dziedziny jest więc regularne stosowanie rozcieńczanych środków leczniczych, które w rezultacie uwalniają organizm od wyniszczających chorób i rozmaitych dolegliwości.
Poza ogólnie znanymi kierunkami medycyny naturalnej do innych technik uzdrowicielskich zaliczane są także między innymi: apiterapia (leczenie produktami pszczelimi), urynoterapia (leczenie moczem), aromaterapia (leczenie zapachami), fitoterapia (leczenie ziołami i roślinami) oraz radiestezja (leczenie przy pomocy wahadeł).