Żyjąc w pośpiechu, kiedy tylko dopada nas jakaś infekcja czy zaczynamy odczuwać ból, sięgamy po proszki przeciwbólowe. Tylko one są w stanie w szybkim tempie przywrócić nam sprawność. Ból nas paraliżuje i wyklucza z życia, nie możemy sobie na niego tak bezkarnie pozwolić.
Po co jednak się truć chemią skoro wokół jest mnóstwo naturalnych sposobów radzenia sobie z codziennymi dolegliwościami? Leki powinny być dla nas ostatecznym wyjściem z sytuacji. Warto poznać naturalne sposoby radzenia sobie z bólem czy infekcjami, których kiedyś uczyły nas nasze babcie.

Na ból głowy:


-    Maruna – działa zapobiegająco na wystąpienie bólów migrenowych
-    Aromaterapia zapachami róży lub rozmarynu pomoże się zrelaksować i uśmierzyć ból
-    Kozłek lekarski – pomaga łagodzić napięcia, bóle głowy, a także bezsenność


Na bóle miesiączkowe:


-    Krwawnik – zmniejsza krwawienie miesiączkowe, powoduje też zwiększenie wydzielania żółci i soków trawiennych. Posiada również działanie bakteriobójcze, ściągające, przeciwskurczowe i przeciwzapalne
-    Kalina - wykazuje działanie rozkurczowe macicy, a także łagodzi uczucie bólu. Wyciągi z kaliny hamują również niezbyt nasilone krwawienia z narządów rodnych i zmniejszają grożące niebezpieczeństwo poronienia. Działają też korzystnie w żylakach odbytu. Ponadto nieznacznie obniżają tętnicze ciśnienie krwi.

Przeziębienie:

-    Czosnek – obniża poziom cholesterolu we krwi, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Działa jak łagodny antybiotyk.
-    Goździk – łagodzi bóle gardła
-    Lipa – ma działanie przeciwzapalne i napotne. Jest stosowana przy zapaleniach gardła i oskrzeli. Wykazuje również działanie moczopędne, przeciwgorączkowe, uspokajające i przeciwskurczowe.
-    Szałwia – posiada działanie antydepresyjne i kojące, hamuje wydzielanie potu, reguluje pracę układu pokarmowego oraz obniża poziom cukru we krwi. Stosowana jest w zapaleniach błony śluzowej gardła i skóry.
-    Bez czarny (kwiat) – działa moczopędnie, napotnie oraz przeciwgorączkowo. W medycynie ludowej stosowany jako środek przeciw przeziębieniom, np. w postaci soku z owoców lub nalewki.

Problemy z trawieniem:

-    Rumianek – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowe. Ponadto zwęża naczynia włosowate, uśmierza nerwobóle oraz pomaga w łagodzeniu kolki u niemowląt. Łagodzi także mdłości i bóle miesiączkowe.
-    Mięta – pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci oraz pomaga w pracy jelit. Ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i uspokajające, odkażające.
-    Lawenda – posiada właściwości bakterjobójcze i antyseptyczne. Doskonale sprawdza się w leczeniu infekcji oraz przy dolegliwościach żołądkowych
-    Koper włoski – poprawia trawienie i przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych

Na stres:

-   Melisa - ma działanie uspokajające, stosowana jest też w bezsenności, depresji oraz nerwicy. Pomaga w bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia. Łagodzi dolegliwości żołądkowe.
-    Ruta – działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, uspokajająco, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych.
-    Dziurawiec pomaga leczyć wiele stanów związanych z depresją, takich jak: lęki, stresy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia.

Choroby stawów:

-    Nasiona wiesiołka – wykazują działanie lecznicze przy zapaleniu stawów i chorobach układu krążenia
-   Wierzba biała – stosuje się ją w chorobach reumatycznych i miażdżycy. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyseptyczne, znieczulające, wysuszające, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Choroby pęcherza:

-    Skrzyp polny – stosowany jest w przypadku schorzeń dróg moczowych oraz miażdżycy. Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne.
-    Dzika róża – ma działanie moczopędne i żółciopędne. Jest bogata w witaminę P, która jest stosowana przy stanach zapalnych, alergicznych i przy rozszerzonych naczynkach. Pomaga również w leczeniu schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.