Stres stanowi współcześnie jeden z najpoważniejszych problemów ludzkości. Niezwykle często badania pokazują, że konsekwencją stresującego trybu życia są poważne, nierzadko przewlekłe choroby oraz ogólne rozstrojenie organizmu.

Paraliżujący strach przed podjęciem konkretnej decyzji, uniemożliwiający należyte funkcjonowanie i wypełnianie rutynowych obowiązków jest nieodłączna cecha dzisiejszych czasów. Co zatem zrobić, aby skutecznie wyeliminować stres i móc cieszyć się życiem?


A oto kilka prostych metod ułatwiających walkę ze stresem:
1.
    Bądź asertywny! Nie daj się! – często przyczyną stresu jest praca. Wymagający, pedantyczny szef to dzisiaj norma. Sprostanie wymaganiom konsekwentnych  i wybrednych przełożonych niekiedy graniczy z cudem, zatem warto nabrać dystansu    i z góry jasno określać zakres swych możliwości. Praca ponad miarę nie zawsze da zadowalające efekty, zaś przemęczenie nie służy zdrowiu. Przydatna w takiej sytuacji może okazać się szczera rozmowa i zdecydowane wyjaśnienie swych potrzeb i uczuć.
2.    Postaw na komunikacje! – nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, należy działać jeśli dostrzega się niepokojące objawy. Wyjaśnienie konfliktów wprost, bez pomijania istotnych dla nas szczegółów z pewnością oczyści atmosferę. Zatem rozmawiaj i nie tłum w sobie negatywnych emocji.
3.    Zorganizuj się! – kieruj się klarownie określonymi celami, do których dążysz. Rozgranicz, co jest dla ciebie priorytetem, a co tylko detalem. Zaczynaj więc pracę od tego co najpilniejsze, a zarazem i najistotniejsze. Mając komfort psychiczny, reszta pójdzie pomyślnie.
4.    Zmień postawę! – W przypadku stresującego stylu życia ważne jest, aby dobrze określić czego tak naprawdę się chce. Nierzadko przyczyną stresu jest zbyt dużo obowiązków na głowie. Często to sami stawiamy sobie zbyt wygórowane wymagania, starając się za wszelką cenę zrealizować swoje ambicje. Jednakże często warto zastanowić się nad tym, czy nie ustawiliśmy sobie poprzeczki zbyt wysoko. Pamiętaj jednak „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”.
5.    Rób grafik! – Jeśli twój dzień składa się z wielu rozmaitych czynności najlepiej wszystko dokładnie planować i sporządzać krótkie harmonogramy własnej pracy. To bez wątpienia wprowadzi ład  i porządek. Ponadto, będziesz mógł właściwie określić czas przeznaczany na poszczególne obowiązki, a co za tym idzie racjonalnie ocenić ile z nich jesteś zdolny wykonać, a na co czasu już niestety nie wystarczy.  
6.    Poszerzaj swe horyzonty! – kiedy w grę wchodzi stresująca praca, najlepszym rozwiązaniem pozbycia się kompleksów i zbędnego balastu w postaci ciągłych obaw o utrzymanie stanowiska jest doszkalanie się. Im pracownik bardziej wykwalifikowany, tym stanowi lepszą wizytówkę dla szefa.
7.    Ćwicz! – Rozładować skumulowaną negatywną energię pomogą ci wyczerpujące zajęcia fizyczne. Aktywność eliminuje bowiem ospałość i zwiększa poziom hormonów szczęścia (endorfiny) we krwi. Intensywny trening pozwoli sukcesywnie pozbyć się stresu.
8.    Odżywiaj się właściwie! – wraz ze stresem pojawiają się wszelkiego rodzaju problemy trawienne. Niektórzy ludzie reagują na trudne sytuacje nadmiernym obżarstwem, inni zaś zamykają się w sobie i nie mogą normalnie spożywać posiłków. W konsekwencji wszystko to prowadzi zazwyczaj do poważnych powikłań zdrowotnych. Ponadto, należy pamiętać, że regularne dostarczanie słabemu organizmowi dziennej dawki witamin i minerałów zapewni energię potrzebną w stresujących chwilach.