Smaczny napój ziołowy, łagodny krem czy ulubiony szampon z dzieciństwa – z tym kojarzy nam się rumianek. Rzeczywiście, ta wyjątkowa roślina ma wiele pozytywnych właściwości zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Obowiązkowo powinien znaleźć się w naszym ziołowym ogródku.

Dla zdrowia...
Wyjątkowe ziele, o białych płatkach z żółtym środkiem znane jest każdemu. Spotkać go możemy niemalże wszędzie. Występuje w Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej. Towarzyszy nam przez całe życie, będąc składnikiem wielu produktów o charakterze kosmetycznym i leczniczym.
W wyjątkowy sposób dba o nasze zdrowie. Napar z rumianku ma właściwości przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwzapalne i uspokajające. To dobry środek wspomagający trawienie, zapobiegający negatywnym skutkom cukrzycy i działający antybakteryjnie. Wypijając herbatkę rumiankową wspomagamy nasz żołądek i jelita, a płukanie nią jamy ustnej to sposób na zapalenie dziąseł i gardła. Inhalacje z rumianku to skuteczna metoda na walkę z przeziębieniem oraz zatokami, dodany do kąpieli pozytywnie działa na dolegliwości reumatyczne oraz przepływ krwi w naszym organizmie.
Rumianek jest bezpieczny także dla małych dzieci i stosowany jest jako środek na bolący brzuszek lub łagodzący podrażnienia. Powinny na niego uważać jednak osoby stosujące leki homeopatyczne, gdyż może on zmniejszać skuteczność ich działania.

Dla urody...
W przeszłości, kiedy rynek kosmetyczny nie był tak bogaty i zróżnicowany, najczęściej na sklepowych półkach gościły kosmetyki z rumiankiem w składzie. I pomimo, iż obecnie w drogeriach wybór jest ogromny, dalej chętnie sięgamy po rumiankowe specjały.
Rumianek działa wyjątkowo na nasze włosy. Dodaje im piękna i blasku, posiada właściwości rozjaśniające. Szampony i odżywki szczególnie polecane są dla blondynek.
Produkty z rumianku charakteryzują się niezwykłą delikatnością, stąd są składnikiem wielu kosmetyków do higieny intymnej, również jako element łagodzący we wkładkach higienicznych lub podpaskach. Rumianek to ukojenie dla naszej skóry. Kremy z jego dodatkiem działają nawilżająco i łagodząco.

To takie proste...
Jeżeli chcecie wykonać napar ze świeżo zerwanego rumianku, pamiętajcie, że zbiera się go od maja do wczesnej jesieni. Nie może być mokry, a jego koszyczki powinny być w połowie rozwinięte. Po uzbieraniu kwiaty należy szybko ususzyć.
Herbatkę rumiankową możecie same przygotować w domu. Suszony rumianek zalejcie wrzątkiem, następnie należy go parzyć pod przykryciem przez 10 minut.