Nazywana potocznie dietą białkową, dieta Dukana jest dość urozmaicona i nie wymaga od nas zbyt wielu wyrzeczeń. Dzieli się na cztery etapy, z czego pierwsze dwa trwają 9 tygodni, trzeci zależy od tego, ile już udało nam się schudnąć. Czwarty etap trwa natomiast już do końca życia.

W związku z rozpoczynającym się właśnie Wielkim Postem i bliskim nadejściem wiosny, większość z nas myśli nad rozpoczęciem diety. Od myślenia jeszcze jednak nikomu nie udało się schudnąć, dlatego czas zmienić swój dotychczasowy jadłospis!

My proponujemy Wam dzisiaj dietę Dukana, która niejednokrotnie określana jest najpopularniejszą dietą w Polsce. Jej skuteczność zdecydowanie poprawi aktywność fizyczna. Biorąc pod uwagę fakt, że z dnia na dzień robi się cieplej, z pewnością nie będzie to trudne. W związku z tym, że dieta składa się z 4 etapów, z biegiem czasu będziemy mieli czas na diametralną zmianę stylu swojego życia. Jedzenie stanie się już nie jedynie najadaniem do syta, ale komponowaniem posiłków zdrowych i przede wszystkim dobrze przemyślanych. Dowiemy się również, jakich składników powinniśmy unikać, a jakie bezwzględnie wprowadzać do naszej diety

Warto dodać, że przed samym rozpoczęciem diety dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem, a także wykonać podstawowe badania, które wykluczą potencjalne przeciwwskazania do stosowania diety.

I etap

Faza uderzeniowa, która gwałtownie działa na nasz organizm. Trwa najczęściej od 3 do 7 dni, w czasie których spożywać będziemy jedynie produkty proteinowe (białka). Niewątpliwie plusem będzie fakt, że możemy je spożywać w dowolnych ilościach o dowolnych porach dnia. Produkty zalecane to: mięsa chude (cielęcina, drób, wołowina, konina bez tłuszczu), ryby, owoce morza, jajka, chudy nabiał (jogurty, serki homogenizowane, twarożki bez tłuszczu), płyny w ilości minimum 1,5 litra dziennie.

II etap


Faza naprzemienna, którą wzbogacamy o warzywa surowe i gotowane. Stosujemy go naprzemiennie z pierwszym etapem przez co najmniej 8 tygodni, aż do momentu osiągnięcia upragnionych efektów. Podobnie jak poprzednio - nie mamy żadnych ograniczeń ilościowych. Szczególnie polecane są: szparagi, boćwina, pomidory, sałata, rzodkiewka, szpinak, seler, cukinia, zielona fasolka, bakłażan, pory, marchew, buraki.

III etap

Długość tego etapu obliczamy mnożąc liczbę kilogramów, któryś się pozbyliśmy przez 10 (jeśli schudliśmy 6 kg- trzeci etap będzie trwał 60 dni. Etap ten nazywany jest fazą utrwalenia  Dodajemy kolejne produkty: Do wcześniej przedstawionej listy można dorzucić następujące produkty: owoce (z wyłączeniem: bananów, winogron, czereśni), pieczywo pełnoziarniste 92 kromki dziennie), ser żółty ( 40 g dziennie),  makarony, kasza kuskus, polenta, bul gur, ziarna pszenicy (200 g dziennie), soczewica, ryż (do 125 g) i ziemniaki (najlepiej pieczone w folii bez dodatku tłuszczu).

W tym etapie mamy także prawo do spożycia dwóch dowolnych  posiłków bez żadnych ograniczeń w ciągu tygodnia

IV etap

To już ostatni etap naszej diety. Ten jednak będzie trwał już do końca życia, oczywiście jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie zasad stworzonych przez doktora Pierre Dukana. Nasze ciało jest już przyzwyczajone do diety, pozbyliśmy się także już nadwagi. Powinniśmy przestrzegać jedynie dwóch zasad. Po pierwsze musimy regularnie przestrzegać dietę czysto proteinową przez jeden, ustalony dzień w tygodniu do końca życia. Do tego dochodzi jeszcze codzienne spożywanie 3 łyżek stołowych otrąb owsianych.