Przystojny mężczyzna, piruety w tańcu, zbyt szybkie wstawanie z łóżka – wiele sytuacji w życiu przyprawia nas o zawroty głowy. Pomijając jednak te wszystkie „normalne” okoliczności, z zawrotami głowy możemy mieć dużo większe kłopoty.

Co nas trzyma w pionie?

Sama definicja zawrotów głowy jest ciężka do jednoznacznego określenia. Jednak jest to dolegliwość, która w mniejszym lub większym stopniu znana jest każdemu.
Równowagę utrzymujemy dzięki informacjom, które przesyłane są do naszego mózgu z receptorów, do których zalicza się:
–    wzrok,
–    receptory dotyku i czucia głębokiego ,
–    receptory ucha wewnętrznego.
Aby utrzymać równowagę niezbędne jest współgranie co najmniej dwóch z nich. Jeżeli przesyłają one sprzeczne informacje dochodzi do zawrotów głowy.

Objawy...

Jeśli któraś z Was ma chorobę lokomocyjną wie, jak nieprzyjemne mogą być zawroty głowy i towarzyszące im objawy. Niejednokrotnie nie pozwalają one na wykonywanie zwykłych, codziennych czynności.
Zawroty głowy nie są chorobą, ale objawem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. U każdego przejawiać się mogą inaczej - jako wrażenie wirującego otoczenia lub braku równowagi u samego chorego. Często towarzyszą im nudności, zaburzenia słuchu, oczopląs, drgawki. Mogą mieć podłoże otolaryngologiczne, neurologiczne lub psychiatryczne, dlatego gdy występują zbyt często, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Czasem są wynikiem zwykłego przemęczenia, niejednokrotnie jednak sygnalizują o wiele groźniejszą chorobę. Przyczyną ich występowania mogą być np. zaburzenia układu krążenia, dyskopatia kręgów szyjnych. Często pojawiają się u osób starszych w wyniku niedotlenienia mózgu. W niektórych przypadkach bywają też jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego.

Najważniejsza diagnostyka...
Pomocy szukajcie u lekarza pierwszego kontaktu. Nawracające się zawroty głowy niejednokrotnie są podstawą do skierowania chorego na specjalistyczne badania u laryngologa, okulisty czy neurologa. Na ich podstawie określony zostaje sposób leczenia.
Metody na wyleczenie tej dolegliwości są różne. Najczęściej stosuje się rehabilitację, pomagającą w utrzymaniu równowagi lub środki farmakologiczne, które leczyć mogą objawy lub przyczyny choroby.

Nie lekceważcie zbyt często pojawiających się zawrotów głowy. Wczesne wykrycie przyczyny może być receptą na to co najważniejsze – dobre zdrowie.