O tym, że spacerowanie jest zdrowe nie trzeba chyba nikomu przypominać. Większość z nas lubimy po ciężkim dniu w pracy wyjść choćby na krótki spacer, by dotlenić organizm, odetchnąć świeżym powietrzem i przede wszystkim się odstresować. Okazuje się jednak, że najzdrowsze jest spacerowanie po lesie!
Zapach drzew i w koło zielono- to pierwsze skojarzenia kiedy na myśl przywodzimy widok lasu. Jest to nie tylko miejsce, w które jeździmy na grzyby, czy aby miło spędzić czas w gronie rodzinnym. Wielu ludzi do lasu wybiera się po zdrowie.

Być może przypominasz sobie, jak kiedyś wędrując po lesie, udało ci się zauważyć kogoś, kto obejmuje rękoma pień brzozy. Pierwsze skojarzenie może faktycznie wywoływać u nas śmiech. Jednak po dłuższym zastanowieniu dochodzimy do wniosku, że może faktycznie są jakieś właściwości drzew, o których nie mamy pojęcia.

Zacznijmy od tego, że nie tylko wspomniane brzozy mają dla nas zbawienny wpływ. Sam spacer pomiędzy drzewami  pomaga nam się wyciszyć, uspokoić i osiągnąć równowagę duchową. Badacze udowodnili, że wystarczy nam jedynie 20 minut spokojnego spaceru po lesie, by poziom nagromadzonego w naszym organizmie stresu obniżył się aż o 14 procent.

Jednym z najlepiej wpływających na nas drzew są jednak wspomniane już brzozy. Są nie tylko naturalnym źródłem i zbiornikiem tlenu i wody. Zatrzymują także bakterie i uniemożliwiają ich rozprzestrzenienie w organizmie człowieka. Wytwarzają ujemne pola energetyczne co przyczynia się do poprawy nastroju. Podczas dotyku brzozy jesteśmy w stanie  zniwelować dodatnie elektrony, które przyczyniają się do występowania chorób krążenia, niewydolności układów pokarmowego i moczowego. Ponadto możemy pozbyć się  migreny, bólów głowy, reumatycznych i mięśniowych.

Warto także pamiętać o tym, że właściwości brzozy docenili już nasi przodkowie. Niegdyś wykorzystywali jej liście na odleżyny, oparzenia czy otarcia skóry. Przygotowywali z brzozy również nalewki, które zwalczały przeziębienia i reumatyzm. Doceniono również walory soku z brzozy, który posiada działanie ogólnie wzmacniające. Dzisiaj sok z liści brzozy stosuje się m.in. podczas produkcji wyrobów kosmetycznych. Co ciekawe przyczynia się on do zapobiegania wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, a także ma działanie przeciwłupieżowe.