Kobiet, które zdecydowały się ją zażyć jest całkiem sporo. Jej dostępność nie budzi więc większych kontrowersji. Każdy ginekolog na naszą prośbę jest w stanie wypisywać nam na nią receptę. Czym dokładnie jest i jak działa tytułowa „tabletka po”? D
zisiaj na rynku mamy dwa preparaty, które potocznie nazywamy pigułkami „po”. Są to  Postinor Duo i Escapelle. Obie wykazują takie samo działanie. Kobieta może je przyjąć po stosunku płciowym, kiedy istnieje ryzyko, że po odbytym stosunku płciowym mogła zajść w ciąże. Zdarza się, że para zapomniała się zabezpieczyć lub pękła im prezerwatywa. W takim wypadku, gdy mamy pewność, że nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na dziecko, mamy 72 godziny na przyjęcie którejś z dostępnych pigułek „po”.

Oba leki dostępne są na receptę, którą może wypisać nam każdy lekarz- nie tylko ginekolog. Warto wiedzieć, że im szybciej przyjmiemy preparat tym zmniejszy się ryzyko poczęcia. Największą skuteczność oba preparaty osiągają do pierwszej doby (98%), następnie ich skuteczność powoli zaczyna maleć.
Pigułki 72 po nie są pigułkami wczesnoporonnymi, gdyż jedynie zagęszczają  śluz w szyjce macicy, przez co zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej. Plusem z pewnością jest fakt, że pigułka nie spowoduje przerwania ciąży, gdyby taka sytuacja miała miejsce. Pamiętać należy z pewnością o tym, że nie powinniśmy tych preparatów przyjmować często, a jedynie w wyjątkowych wypadkach.

W internecie aż roi się od różnych postów na forach internetowych odnośnie tej metody zapobiegania ciąży:

Na portalu Kafeteria „przestraszona” pisze: Jutro minie 2 dzień od kąd współżyłam i nie jestem pewna czy mogłam zajść w ciąże bo pękła nam gumka!! zamierzam się wybrać do lekarza dziś rano (to będzie jakoś 51 godz od momentu kochania) po tak ową tabletke tylko nie wiem czy to jest skuteczne. I czy mam iść do lekarza ginekologa czy wystarczy rodzinny na wystawienie takiej recepty? Błagam pomocy!!

Z kolei na Onet.pl inna forumowiczka przyznaje: Uważam, że i Escapelle i Postinor Duo są bardzo przydatne, ale w WYJATKOWYCH przypadkach, w razie wpadki, na pewno nie do częstego stosowania. Owszem, co do tabletek po 72h, czyli poronnych, które są u nas nielegalne, to jestem przeciw, ale tabletka do 72h zapobiega ciąży i dobrze, że jest dostępna ( a i tak o wiele trudniej ją zdobyć niż za granicą, gdzie jest często bez recepty).

Pamiętajmy o tym, że czas jest naszym sprzymierzeńcem. Jeżeli będziemy już mieli receptę od lekarza na któryś z tych preparatów jak najszybciej musimy go zakupić. Koszt preparatów waha się w okolicach od 50 zł w górę.