Internet stał się głównym źródłem poszukiwania informacji. Nic w tym dziwnego. Wystarczy tylko usiąść do komputera, aby mieć w zasięgu ręki newsy z całego świata. Coraz większą popularnością cieszą się zakupy przez internet. Jak wszystko jednak, ma to swoje plusy i minusy. Zobaczcie jakie...

Wygodnie i oszczędnie...

Firma IAB Polska przeprowadziła badanie dotyczące zakupów przez internet, w którym 66% respondentów wskazało internet właśnie jako najczęściej wybierane źródło informacji. Internauci traktują go też jako miejsce wymiany doświadczeń na temat danego produktu. To właśnie jest duży atut zakupów przez internet. Znajdziecie w nim zarówno opinie o produkcie, który Was interesuje, jak i sprzedającym. Ten sposób zakupów to również duża wygoda. Możecie dowoli przeglądać produkty, nie czując na sobie wzroku zniecierpliwionej sprzedawczyni.
O konkurencyjności internetu decyduje przewaga cenowa. Na aukcjach, czy w sklepach internetowych ceny za markowe kosmetyki takich firm jak np. Revlon, Max Factor, Astor, L’oreal, są kilkadziesiąt procent niższe niż w tradycyjnych drogeriach. Można więc mieć dobry produkt za przystępną cenę.
A wszystko to zostaje dostarczone prosto do naszego domu. Kompetentni sprzedawcy dbają o dobre zabezpieczenie przesyłki. Oczywiście najpewniejszym sposobem dostawy jest przesyłka kurierska.

Bądźcie czujne…

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby nie dokonać zakupu, którego będziecie potem żałować.
•    Dobrze jest poznać produkt przed jego kupnem. Poczytajcie opinie o nim na forach internetowych, albo po prostu obejrzyjcie go najpierw w sklepie. Oczywiście w przypadku zakupów przez internet dopuszczalne są zwroty produktów, nawet bez podania przyczyny, jednak odsyłanie ich to zawsze pewien dyskomfort.
•    Sprawdźcie sprzedawcę – jest to bardzo ważne. Tutaj również pomocne będą opinie innych użytkowników. Im więcej komentarzy na temat sprzedającego, tym większa jego wiarygodność.
•    Warto jest porównać ceny. Można to zrobić na takich stronach jak www.ceneo.pl, www.skapiec.pl, www.nokaut.pl.

Możecie również poszukać sprzedającego, który umożliwia odbiór osobisty przedmiotu w Waszym mieście. Pozbędziecie się dzięki temu niedogodności związanych z przesyłką. Zmniejszy się czas oczekiwania na upragniony zakup, a także koszty.

Pamiętajcie, że warto znać swoje prawa. W przypadku zakupów na odległość jest to niezwykle istotne, gdyż nie możemy dotknąć ani obejrzeć kupowanego produktu. Przydatne tutaj będą zapisy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego. Znajdziecie tam informacje dotyczące obowiązków sprzedawcy, a także praw kupującego (np. dotyczące zwrotów towarów).