Dieta – to słowo nie jest obce żadnej z nas. Jednak wbrew pozorom to nie tylko walka o piękny wygląd. Ma ona ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Układając codzienny jadłospis możemy sobie w bardzo prosty sposób pomóc lub zaszkodzić. Właściwa dieta jest niezwykle istotna dla jednego z najważniejszych aspektów wpływających na kondycję naszego organizmu – poziomu cholesterolu.


Zły i dobry...

Wysoki poziom cholesterolu dotyczy osób w każdym wieku. Warto wiedzieć odrobinę więcej na ten temat, aby mieć świadomość tego, co jest dla nas korzystne, a co nie.
Samo słowo „cholesterol” kojarzy się nam bardzo negatywnie. Jednak nie każdy jest naszym wrogiem. Dzielimy go bowiem na dobry (HDL) oraz zły (LDL). Tak naprawdę więc powodem do zmartwień jest zbyt wysoki poziom LDL. To on transportuje cholesterol z wątroby do tkanek, następstwem czego są choroby serca oraz układu krążenia.
„Dobra wersja” działa zupełnie odwrotnie. Zabiera zbyt duże ilości cholesterolu do wątroby, skąd zostaje on wydalony.

Nie unikajmy...

To, że cholesterol ma zły wpływ na nasz organizm nie znaczy, że musimy go unikać. Jest to bardzo ważna substancja, która wpływa na zakończenia nerwowe, co jest znaczące dla właściwego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki niemu rozkładane są witaminy i związki organiczne. Pamiętajmy jedynie o podziale na LDL i HDL.
Wpływ na poziom cholesterolu ma przede wszystkim dieta. Badania dowodzą, iż znaczenie ma także czynnik genetyczny, który jest niezależny od nas. Jednak poprzez odpowiednie odżywanie i tryb życia możemy wpływać na poziom cholesterolu w naszym organizmie.

Wiem co jem...

Niezwykle ważny zatem jest odpowiedni dobór posiłków. Tutaj również łatwo popełnić błąd, dać zwieść się pozorom. Nie wszystko co tłuste jest szkodliwe. Niekorzystne są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ograniczać należy spożywanie tłustych mięs, smażonych potraw, jasnego pieczywa, tłustych serów żółtych, pasztetów, alkoholi, słodyczy. Pamiętajcie, aby dietę wzbogacić w razowe pieczywo, płatki owsiane, fasolę, ryby, ryż, chude mięso, odtłuszczony nabiał, warzywa i owoce. Do picia najlepsze są wody mineralne, naturalne soki lub zielona herbata.
Są to wyrzeczenia, które zastąpić można innymi, równie smacznymi potrawami. Zyskać zaś możecie naprawdę dużo. Jeśli dołożycie do tego porcję aktywności fizycznej to cholesterol i konsekwencje z nim związane na pewno nie będą Wam straszne.