Oprócz jazdy na łyżwach coraz częstszym zainteresowaniem cieszy się bieganie na nartach. Tzw. „biegówki” pozwalają na trenowanie jazdy na nartach także w mieście. Dzięki temu, gdy mamy ochotę cieszyć się zimą i wykorzystać ją maksymalnie - nie trzeba wyjeżdżać specjalnie w góry.
Czemu akurat biegówki?

Jesteś zapaloną biegaczką? Nie lubisz w zimę siedzieć w domu? Jeśli tak, zainwestuj w biegówki! Jazda na klasycznych nartach wymaga szczególnych warunków i przygotowań. Na samym początku musimy w pełni nauczyć się z nich korzystać, później, aby móc cieszyć się tym sportem konieczne będą wyjazdy na górskie stoki. Na biegówkach możemy poruszać się po wszelkich, nawet płaskich powierzchniach, ale również zjeżdżać z okolicznych, niewielkich wzniesień.

W momencie, gdy tylko na dworze pojawi się pierwszy śnieg, zapaleni biegacze wyciągają swoje narty i wyruszają do lasów, pobliskich parków, w okolice pól czy plaż. Nie wymaga to również znacznych nakładów finansowych - nie potrzebujemy ani karnetu, ani lekcji z instruktorem, by nauczyć się biegać. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, trzeba tylko opanować intuicyjnie pierwsze kroki stylu klasycznego i powoli go doskonalić.

Biegówki to doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i kształtowanie odpowiedniej sylwetki. W trakcie biegu pracują praktycznie wszystkie nasze mięśnie. W trakcie godzinnej wyprawy jesteśmy w stanie spalić od ok. 400 do 1200 kcal w zależności od tempa, jakie przybraliśmy. Ponadto sport ten ma dobroczynne działanie na nasze serce, poprawia ciśnienie krwi, a także przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi.

Jakie narty wybrać?

W zależności od tego, gdzie planujemy biegać, mamy wybór pomiędzy biegówkami śladowymi a klasycznymi, rekreacyjnymi.

Narty śladowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są szersze i bardziej solidne. Będą lepsze do biegania np. po lasach. Biegówki rekreacyjne są znacznie węższe, lżejsze i łatwiej zakupują się w śniegu. Przeznaczone są na specjalnie przygotowane i ubite trasy.

Koszty

Tak, jak już wspomniałam koszt biegania na biegówkach jest o wiele mniejszy niż narciarstwo klasyczne. Za same narty w sklepie zapłacimy ok. 400 zł (używany sprzęt to koszt mniejszy niż 200 zł). Ceny wiązań wahają się w okolicach 200 zł, podobnie jak ceny butów. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na oznaczenia nart. Biegówki oznaczone literą „S” są przeznaczone dla wyczynowców. Literka „A” charakteryzuje narty dla sportowców, a „L” turystyczne narty śladowe.

fot. Krzesimir Modelski, Deseń Studio