Coraz częściej spotkać można dojrzałe kobiety po pięćdziesiątce, które opowiadają, że właśnie zaczęły życie. Są pewne siebie, potrafią wymagać od innych, a nie tylko od siebie. Są świadome swoich potrzeb i wiedzą jak je realizować. Spełnione w pracy i w życiu, potrafią cieszyć się beztroskim seksem bez obawy zajścia w ciążę. Są wysportowane i bez kompleksów zakładają szorty czy krótsze spódnice. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak!
Pierwsze oznaki menopauzy pojawiają się już na kilka lat przed klimakterium, ale dopiero stopniowy zanik miesiączki to najczęściej rozpoznawalny przez panie sygnał, że właśnie „zaczęło się”. Lista objawów jest długa, a świadomość tego, co może czyhać na dojrzałą kobietę nie napawa optymizmem. Jest też jednak dobra wiadomość - każda kobieta przeżywa menopauzę inaczej, a nawet jeśli przykre dolegliwości wystąpią, współcześnie można sobie świetnie z nimi radzić. Pomaga już sama… świadomość zachodzących zmian. Jeśli do tego dołączymy regularny tryb życia, zdrową dietę i ruch, a w niektórych przypadkach terapię hormonalną, możemy skupić się na radosnej stronie życia i realizacji swoich potrzeb.

Ważne to, co na talerzu

Zdrowa dieta jest istotna w każdym wieku. Ważne jest więc to, aby już po 35. roku życia, a już na pewno po czterdziestce, uważniej przyjrzeć się swojemu talerzowi: zmniejszyć porcje posiłków, ich kaloryczność oraz jeść regularnie. Badania naukowe podkreślają, że właściwa i racjonalna dieta łagodzi objawy menopauzy. Co więcej, kontrolując jadłospis chronimy się przed nadwagą, która może być nie tylko powodem złego nastroju, ale i wielu chorób. Dietetycy zalecają spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, suplementację wapnia, ograniczenie w jadłospisie mięsa i włączenie do niego większej ilości ryb. Warto wzmocnić organizm doustnymi preparatami dostarczającymi ważnych w tym czasie pierwiastków, zwłaszcza kiedy nie mamy czasu na komponowanie zróżnicowanych posiłków.

Zaprzyjaźnij się z  menopauzą…

Jeśli już o kondycji mowa, to niezastąpionym sposobem dbania o sylwetkę i samopoczucie każdej kobiety jest aktywność fizyczna. Zarówno w okresie przed, w trakcie menopauzy i po jej zakończeniu, ruch odgrywa szczególnie ważną rolę. Przede wszystkim wspomaga metabolizm, wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na układ krążenia. Nie oznacza to wcale, że po czterdziestce każda kobieta powinna chodzić na siłownię czy zmuszać się do wysiłku, którego nie lubi czy do którego nie jest przyzwyczajona. Fakt, że prościej wejść w okres przekwitania kobietom aktywnym fizycznie. Jednak te panie, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem mogą na początek zacząć od marszu, szybszego chodzenia, jazdy na rowerze, pieszych wycieczek, czy spontanicznego tańca.

Bardzo ważne jest, aby w okresie okołomenopauzalnym, kiedy kości narażone są na osteoporozę, dostarczać organizmowi odpowiedniej ilość wapnia, wzbogaconego o witaminę D3. Wzbogacając swoją dietę dodatkowo o składniki m.in. pobudzające mikrokrążenie i ukrwienie skóry możemy zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, które przez niedobór estrogenów  dotyka wiele kobiet w okresie menopauzy.  Odżywione cebulki sprawią, że włosy będą mocniejsze, bardziej gęste oraz lśniące. Dodatkowo siwizna stanie się mniej widoczna.

Każda kobieta wie, że sekret urody to lśniące oczy i piękne włosy oraz promienna cera. Dojrzałe kobiety mają przecież mnóstwo powodów do radości, w końcu ich życie dopiero się zaczęło!