W miniony weekend w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona blogosferze. Na Blog Forum Gdańsk 2010 pojawili się blogerzy z całej Polski jak i zza granicy.

fot. Brian Solis

Tematem przewodnim konferencji była oczywiście działalność blogerów w sieci. Zastanawialiśmy się również nad tym, jaki wpływ na społeczeństwo mają nowe formy komunikacji. Konferencję uroczyście otworzył prezydent miasta Gdańska – Paweł Adamowicz. Warto wspomnieć o tym, że wszystkie prezentacje, a także panele dyskusyjne były na bieżąco transmitowane w sieci, tak, aby nikomu nic nie umknęło.

Tematyka blogów jest ciekawa nie tylko dlatego, że coraz więcej osób zaczyna je tworzyć i komentować w ten sposób otaczającą rzeczywistość, ale przede wszystkim dlatego, że to, co w sieci z łatwością przenika do świata rzeczywistego. Blogi już jakiś czas temu stały się bardzo istotną sferą w internecie. Blogosferę, którą tworzą ich twórcy zaliczamy obok  dziennikarstwa tradycyjnego do form, jakie przyjmują dzisiaj nowe media. Według raportu amerykańskiego serwisu Technorati „State of the Blogosphere 2008”, aż 71% ankietowanych blogerów traktuje internetowe pamiętniki jako istotne źródło informacji. Ponad połowa (51%) z nich przewiduje, że w ciągu pięciu najbliższych lat na znaczeniu stracą tradycyjne media, gdyż ludzie będą czytać blogi, szukając tam rozrywki lub informacji. Co ciekawe zdaniem prelegenta konferencji Blog Forum Gdańsk, dr Jana Zająca w Polsce wśród blogerów w zasadzie nie ma zależności, jeżeli chodzi o płeć – jest tyle samo blogujących kobiet, co blogujących mężczyzn.

Wśród ekspertów nie brakuje głosów, że tradycyjne media umierają a blogerzy są tymi, którzy będą tłumaczyć świat opinii publicznej. Czy dzisiaj blogi mają charakter twórczy – inspirują media tradycyjne do podejmowania nowych tematów, czy też raczej odtwórczo konsumują treści, które zostały wyprodukowane przez innych? W Polsce istnieje cała masa blogów, poświęconych różnorakiej tematyce. Część z nich tworzą szafiarki, znane gwiazdy, osoby piszące o kulinariach, polityce, mediach, marketingu czy nowych technologiach.  Dokąd więc zmierza blogosfera? W panelu dyskusyjnym poświęconym temu wydarzeniu brali udział m.in Maciek Budzich (blog.mediafun.pl), Natalia Hatalska (hatalska.com) oraz Grzegorz Marczak (antyweb.pl) dwoedzieliśmy się m.in o tym, jakie działania wykorzystują blogerzy, by angażować się np. charytatywnie.

Najbardziej wartościowe było jednak wystąpienie Briana Solisa, który twierdzi, że dzisiaj władze ma Facebook i inne portale społecznościowe. To one są bowiem zagrożeniem dla mniej popularnych blogerów, którzy coraz częściej przenoszą swoje blogi właśnie na portale społecznościowe. Ci sprytni wykorzystują natomiast Faceeboka, Twittera czy inne do promocji siebie, a także łatwiejszej interakcji ze swoimi czytelnikami.Mnie najbardziej chyba zainteresowała tematyka blogów lifestylowych, gdzie wypowiadali  się Rafał Dąbrowski (Blox.pl), Eliza Mórawska (www.whiteplate.blogspot.com) oraz Segritta (Segritta.blox.pl). Zwłaszcza dziewczyny opowiadały o tym, skąd wzięły pomysły na stworzenie własnych blogów i jak to się stało, że dzisiaj ich strony są tak rozpoznawalne w sieci. To wspaniałe, że dzisiaj jest grono ludzi, którzy mają własne pasje, którymi chcą dzielić się z innymi. Opowiadają o sobie, komentują, ale również pokazują piękne zdjęcia, filmiki, tworząc w ten sposób sztukę.

To, co mi się od razu nasunęło słuchając tej dyskusji, to pomysł na własnego bloga. Poświęconego moim pasjom, zainteresowaniom, otaczającym mnie ludziom. Tak, jak w przypadków znanych blogerów- zaczyna się niewinnie, ale jeśli to, co robisz jest dobre i wartościowe, to przyciągniesz ludzi do siebie i znajdą się tacy, którzy będą chcieli Cię czytać.

Jedna rzecz, jaka mnie w pewien sposób poraziła to to, że większość uczestników słuchając i często aktywnie uczestnicząc w panelach dyskusyjnych zamknięta była w przestrzeni własnych laptopów. Każdy wychylał się spod ekranu monitora, gdy chciał zabrać głos. Na bieżąco pojawiały się komentarze z konferencji na jej funpage’u. Czy do tego zmierza dzisiejszy świat? Czy faktycznie to, co realne tak łatwo jest zastępowane komunikacją w internecie? Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, co działo się w weekend w Gdańsku, wystarczy wejść na bloga tych, którzy byli prelegentami :)