Polacy coraz więcej podróżują. Coraz częściej stać nas na wakacyjne wyjazdy pod palmami czy szusowanie na nartach po alpejskich szlakach. Z czasem bardzo popularne stały się u nas szybkie wypady weekendowe do różnych zakątków europejskich.

Moda na weekendowe wypady, czyli tzw. „city break” narodziła się u nas wraz z coraz częstym korzystaniem z tanich linii lotniczych i możliwości podróżowania samolotem za niewielkie pieniądze. Warunkiem najczęściej jest jednak wcześniejszy zakup biletów. To także efekt wyjazdów do pracy za granicę całej rzeszy Polaków. Znajomych mamy już nie tylko w pobliżu własnego domu, ale również w Anglii, Niemczech, Włoszech czy Irlandii. Dzięki opcji tańszych biletów lotniczych mamy możliwość częstszego spotykania się ze sobą.

„City break” to przede wszystkim rekreacja i zabawa. Na weekend możemy pojechać nie tylko odwiedzić znajomych, ale również w celach turystycznych, na zakupy czy imprezę. To świetna alternatywa dla tych, którzy z jakiś względów nie mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop lub zamiast jednego urlopu wolą wybrać się kilka razy w roku na krótsze wypady. Krótsze wyjazdy niejednokrotnie pozwalają oderwać się od codzienności i nabrać motywacji do pracy. Weekend wystarczy by poznać nocne życie danego miejsca, zasmakować regionalnej kuchni i zachwycić się tamtejszą kulturą.


Gdzie najczęściej jeżdżą Polacy?


Ze względu na ograniczony czas- weekend to zaledwie piątkowy wieczór, sobota i niedziela wybieramy najczęściej pobliskie europejskie miasta, do których jednym połączeniem lotniczym dostaniemy się w przeciągu 1-2 godzin. Noclegi zazwyczaj rezerwujemy sobie z wyprzedzeniem za pomocą internetu. Największym zainteresowaniem cieszą się couch serfing, czyli korzystanie na zasadach non profit z kanapy udostępnianej przez biorące udział w tym projekcie osoby, ale również schroniska, hostele czy prywatne kwatery.

Wśród Polaków najczęściej odwiedzanymi zakątkami są: Londyn, Lizbona, Barcelona, Paryż, Rzym, Neapol, Praga, Wiedeń, Tallin, Zurich, a także Amsterdam. fot. Krzesimir Modelski, Deseń Studio