"Dwa Monologi" to dwa zaproszenia dla widza gotowego na głębię i wrażliwość ponad poziom prostej rozrywki, która rozpieszcza. To wyzwanie do poznania intymnego życia dwóch kobiet z którymi nikt nie chciałby się zamienić miejscami i do zmierzenia się z tematami, które niby nie są tabu w naszej kulturze ale jednak wolimy o nich nie rozmawiać. Arnold Wesker udowadnia, że tylko dlatego boimy się bo nie znamy.
„Wyprzedaż” jest poruszającym studium psychologicznym nauczycielki, która po 25 latach zostaje zostawiona przez męża. Poznajemy jej walkę z dotychczasową rutyną i próby wypełnienia pustki w życiu, które dotąd uważała albo może raczej chciała uważać za udane. To historia o zależnościach i przywiązaniach w które nieświadomie wkraczają kobiety w kulturze patriarchatu. Budzi ona silną refleksję nad pojęciem samotności powstałej z przymusu a nie z wyboru. Zmagania bohaterki nie zawsze są proste i przyjemne ale inspirują każdego, niezależnie od stanu cywilnego czy płci.

„Co się właściwie stało z Betty Lemon” to wieczór z życia energicznej staruszki. Przykuta do wózka inwalidzkiego, u kresu życia, nie poddaje się jednak rozpaczy tylko wspomina przeszłość. Nie  czyni z tego zajęcia smutnej konieczności kogoś, przed kim nie ma już żadnej przyszłości tylko rozrywkę z wyboru. Ma przecież i plany. W końcu wybrano ją niepełnosprawną kobietą roku i ma przygotować przemówienie. Betty Lemon w swych refleksjach na temat świata potrafi być kwaśna jak cytryna ale ma taki dystans do siebie samej i dowcip, które przypominają  jak wartościowe jest życie i że zawsze warto się nim cieszyć.   

Tłumaczenie Irena Tarkowska
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Występują Hanna Konarowska i  Halina Chrobak
Teatr Druga Strefa, Warszawa


Premiera 18.12.2010 g. 20.00


Podobne artykuły:


DRUKUJ