Coraz więcej młodych ludzi zaczyna mieć problemy z ciśnieniem. Udając się do lekarza najczęściej jako zalecenia otrzymujemy nakaz codziennego mierzenia ciśnienia w celu dobrania najodpowiedniejszego leczenia farmakologicznego.
Większość z nas posiada w domu ciśnieniomierz. Coraz częściej do wyboru mamy ciśnieniomierze elektroniczne np. nadgarstkowe, które są proste w obsłudze i pozwalają na sprawne zmierzenie sobie ciśnienia w dowolnych warunkach.

Jeżeli już lekarz zalecił Ci badanie sobie ciśnienia, dobrze, abyś wiedziała co oznaczają badane parametry i jak odczytywać wyniki z urządzenia. Poziom ciśnienia tętniczego mierzymy w milimetrach słupa rtęci, czyli mm Hg. Wyróżniamy 2 podstawowe pomiary ciśnienia krwi - ciśnienie skurczowe - "górne" i ciśnienie rozkurczowe - "dolne". Wynika to z faktu, gdzie podczas akcji serca dominuje przemiennie -  skurcz mięśnia sercowego, tłoczący krew tętnicami do narządów i tkanek oraz rozkurcz mięśnia, któremu towarzyszy powrót krwi żyłami do serca dzięki tzw. pompom żylno-mięśniowym.

O podwyższonym ciśnieniu tętniczym możemy mówić już, kiedy  ciśnienie skurczowe przekracza 135 mm Hg, a rozkurczowe 85 mm Hg. Wraz z wiekiem zwiększa się przedział ciśnienia rozkurczowego ok. 90-95 mmHg oraz skurczowego ok. 140 mmHg. Natomiast po przekroczeniu tej bariery wiekowej - ciśnienie rozkurczowe zwykle maleje, zaś skurczowe nadal rośnie.

Na samym początku leczenia, warto mierzyć ciśnienie kilka razy w ciągu dnia. Ciśnienie będzie inne z samego rana, po przebudzeniu, inne po wysiłku fizycznym, pod wpływem stresu czy po wzięciu leków. Po jakimś czasie wystarczy robić pomiary dwukrotnie w ciągu dnia- rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej godzinie każdego dnia. Pozwoli to nam określić czy ciśnienie się unormowało. Warto swoje wyniki zapisywać w jakimś notesiku lub specjalnie do tego przeznaczonym dzienniczku nadciśnieniowym.

Jak mierzyć ciśnienie?

Bardzo istotne jest na 30 minut przed badaniem wyeliminować wszystkie możliwe czynniki, które mogą zaburzyć wynik pomiary, czyli: stres, wysiłek, obfity posiłek itp. W zależności od naszego aparatu do mierzenia ciśnienia, podwińmy bluzkę tak, by ramię było łatwo dostępne i by można było owinąć je mankietem. Mankiet na ramieniu owijamy ok. 3 cm powyżej zgięcia łokciowego nad tętnicą. Uruchamiamy ciśnieniomierz, napełniając mankiet powietrzem. Następnie, gdy wartości ukazują się na ekranie, a powietrze z mankietu schodzi, możemy zapisać wyniki.

Pamiętajmy o tym, że jest wiele czynników, które są w stanie zwiększyć nasze ciśnienie tętnicze. Są to m.in: wysiłek, emocje, obfite posiłki, kofeina, alkohol, palenie tytoniu, gorączka, ciśnienie atmosferyczne. Jeżeli mamy problem z nadciśnieniem powinniśmy szczególnie ich unikać.