Z przerażeniem oglądam zagraniczne seriale, w których młodzi ludzie desperacko szukają przyjaciół. Większość osób, z którymi się spotykam i rozmawiam na tematy przyjaźni, twierdzi że nie ma przyjaciół lub ma tylko jedną osobę, z którą może porozmawiać. Dlaczego? Przecież człowiek jest istotą społeczną, potrzebującą kontaktów z innymi ludźmi. Większość z nas upatruje przyczyn tego zjawiska w braku czasu, zaufania oraz...egoizmie.
a) Brak czasu.
Większość z nas praktycznie cały swój czas spędza w domu, w pracy lub na uczelni, przez co krąg naszych znajomych, zwęża się tylko do spotykanych tam osób. Nie mamy już czasu na rozwijanie swoich zainteresowań np. na kursach gdzie możemy poznać ciekawych ludzi z którymi prawdopodobnie będziemy mieć o czym podyskutować przy kawie.

b) Brak zaufania.
Na tle innych krajów Polacy okazują się bardzo nieufni. Poznając nową osobę, nie ufamy jej, przez co zachowujemy dystans. Kiedy ktoś chce nas lepiej poznać, od razu włącza nam się czerwona lampka i w głowie słyszymy "On/a ma pewnie jakieś niecne zamiary" lub "Czemu on/a chce o mnie tyle wiedzieć? Może ktoś nieprzychylny przysłał go do mnie". Także nieufność również wpływa na nasze życie towarzyskie.

c) Egoizm.
Przyjaźń jest to związek pomiędzy dwojgiem ludzi, pomagających sobie nawzajem, wspierających się i spędzających razem miło czas. Jednak większość z nas ma tendencje do egoizmu. Chcemy aby ktoś nas pocieszał, kiedy mamy zły dzień...Natomiast kiedy nasz przyjaciel/znajomy ma jakiś problem i chce się z nami spotkać, nagle spada na nas mnóstwo obowiązków. Oczywiście są przyjaźnie gdzie takie zachowanie nie ma miejsca, ale występują one dość rzadko i je właśnie można nazwać PRAWDZIWYMI PRZYJAŹNIAMI.

Równie popularna jest sytuacja kiedy nasz przyjaciel/przyjaciółka spotyka swoją drugą połówkę i nagle zostajemy zepchnięci na drugi plan. To jest właśnie przykład egoizmu. A więc co zrobić by znaleźć wspaniałych przyjaciół? Jak ich do siebie przyciągnąć i zatrzymać na dłużej, tak abyśmy zawsze mieli komu się wygadać lub pochwalić? Jestem pewna, że każdy z nas chciałby mieć znajomych na które zawsze może liczyć, wtedy nasze życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Dlatego podczas cyklu artykułów pt." Jak przyciągnąć do siebie przyjaciół" postaram się podać kilka rad i wskazówek które niewątpliwie pomogą nam w tym zadaniu.