Nalewki – dobre na wszystko

Szczególny sentyment do nalewek mają panie, które wolą bardziej wysublimowane w smaku, lekkie i słodkie alkohole. Bardziej od ilości procentów w napoju, liczy się smak. Kobiety uwielbiają degustować, a ponieważ to nie przeszkadza w prowadzeniu rozmów, nalewki idealnie współgrają z kobiecymi ploteczkami. Dodatkowym atutem nalewek jest ich działanie lecznicze, właściwość znana w Polsce za czasów Henryka Walezego. W każdej apteczce na polskich dworkach szlacheckich, honorowe miejsce zajmowało kilkanaście buteleczek, wypełnionych tym zjawiskowym napojem.
Nalewki można przygotować prawie ze wszystkich owoców, bakalii, ziół i przypraw. Jednak rynek zdominowały te o smaku owocowych i to z owoców sezonowych. W smaku są słodkie i wytrawne. Nie jest możliwe przedstawienie wszystkich rodzajów nalewek, poniżej zamieszczony jest podstawowy podział:
Nalewki owocowe
Ratafia: Istnieje wiele odmian tej nalewki, ale najprostszy sposób polega na układaniu warstwowo uprzednio oczyszczonych owoców, przekładając je warstwą cukru i spirytusem. Oprócz owoców, można także użyć migdałów lub pestek niektórych owoców.
Pigwówka: Najbardziej aromatyczna i jedna z najprostszych w wykonaniu - wystarczy zalać owoce alkoholem, według upodobań: czterdziesto- lub czterdziestopięcioprocentowym.
Nalewki korzenne sporządzane są zazwyczaj według staropolskich receptur, najlepiej rozgrzewają i smakują zimą:
Krambambula: Powstaje na bazie przypraw korzennych jak cynamon, pieprz czy anyż, a także miodu. Dla podkreślenia smaku, dla uatrakcyjnienia można dodać również bakalie.
Nalewki ziołowe mają najsilniejsze działanie lecznicze , uważane są za prawdziwe lekarstwo na wszelkie choroby. Przyrządzane z odpowiedniej mieszkanki ziół mogą zastąpić syrop na kaszel czy ukoić bóle stawów.
Benedyktynka: Najbogatsza w zioła, przyrządzana jest z 40 odmian ziół i korzeni, raczej ma konsystencję likieru, dzięki dodaniu karmelu uzyskuje bursztynową barwę i miodowy posmak.
Miętówka: Działa jak herbatka miętowa, ale jest częściej zażywana w przypadku niestrawności i braku apetytu. Można ją przyrządzić na świeżej mięcie lub olejku miętowym
Nalewki miodowe również znane z przepisów staropolskich, niektóre z nich sięgają nawet siedemnastowiecznych tradycji. Często kojarzone z miodem pitnym
Krupnik: Pierwsza polska nalewka narodowa, jej bazą jest miód pszczeli i przyprawy korzenne oraz zioła. Pochodzi z Litwy, ale tam nalewka ma bardziej słodki, a mniej korzenny smak
Powyższy podział jest jak najbardziej podstawowy, panie gustują również w kawowych lub herbacianych nalewkach. Warto eksperymentować, łącząc smaki, a może uda się stworzyć niepowtarzalny i unikalny przepis. Jedne z ciekawszych połączeń to mięta z owocami o orzeźwiającym działaniu, a także właściwościach leczniczych.
Jak podawać?
Nalewki służą degustacji, rozkoszowaniu się ich smakiem, dlatego zwyczaj jest taki, że napój podaje się w niskich, małych kieliszkach oraz w małych ilościach.
Przepisy
Receptury zazwyczaj są pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych przepisów na nalewki z owoców sezonowych:
Nalewka wiśniowa:
Składniki:
1 kg wydrylowanych wiśni
10 pestek z wiśni
1 kg cukru
500 ml spirytusu
500 ml wódki
Wydrylowane wiśnie włożyć do słoja, następnie zasypać cukrem. By przez czas tworzenia (ok. 7 dni) napój się nie zakurzył, wieko przykry gazą lub lnianą ściereczką. Na kilka dni odstawić aż pojawi się sok. Zlewamy sok do garnka, gotujemy i studzimy. Dopiero, gdy ciecz będzie zimna, dolewamy 500 ml spirytusu, mieszamy i rozlewamy do butelek. Przed spożyciem należy odstawić nalewkę na 2-3 miesięcy.
Owoce po odlaniu soku, można zapeklować by zimą móc wykorzystać np. do tortów.
Pigwówka:
Składniki:
1 kg owoców pigwy,
1,5 l wódki
1 szklanka cukru
4 łyżeczki płynnego miodu lipowego lub akacjowego,
pół łyżeczki korzenia arcydzięgla (składnik niewymagany)
2 cząstki cienko skrojonej skórki pomarańczy (bez białego nabłonka)
sok z połowy pomarańczy ,
50 ml rumu
Owoce umyć i oczyścić, dopiero wtedy pokroić na małą kostkę, przełożyć do słoja. Zalane wódką, odstawić na czas do trzech tygodni. Po tym czasie odcedzić owoce, zasypać cukrem, następnie szczelnie zamknięte odłożyć w ciepłe miejsce. Poczekać aż cukier całkowicie się rozpuści. Gdy już to nastąpi, zlać syrop i połączyć z poprzednio utworzonym płynem. Dodać również pozostałe składniki, dokładnie wymieszać i znów odstawić na 2-3 tygodni. Wtedy przesączyć przez bibułkę i przelać do małych butelek. Spożywać po trzech miesiącach.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Krupnik na kostce rosołowej kalorieWersja do druku
Szukaj
PURE Flex – hulajnoga stworzona z myślą o kobiecych potrzebach w mieście
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad alternatywą dla zatłoczonej komunikacji miejskiej lub problemów z parkowaniem w centrum? Szukasz praktycznego śro
Co warto kupić przed narodzinami dziecka?
Przygotowania do narodzin malucha to wyjątkowy czas pełen emocji, planów i... zakupów. Wśród przyszłych rodziców pojawia się po
Wakacje na cztery łapy – jak przygotować się na podróż ze swoim zwierzakiem?
Podróżowanie ze zwierzętami to coraz częstszy wybór opiekunów, którzy traktują swoje pupile nie tylko jak towarzyszy, ale wręcz
Buty Grisport City – idealne na city break!
Weekendowe wyjazdy i aktywności to doskonała okazja, by oderwać się od codziennych obowiązków – nawet, gdy nie możemy zaplanować dłuższego
Shallowing ten trend podbija łóżka Polaków
Współczesna seksualność nieustannie ewoluuje, wprowadzając świeże perspektywy na intymność i przyjemność. Jedna z najnowszych praktyk, określana mia