Kobieta, aby poprawić wygląd włosów i uzyskać nieskazitelną cerę, wypróbuje całą gamę kosmetyków – od odżywek przez balsamy, płukanki, toniki, kremy… Jednak, aby zabieg nie był tylko krótkotrwałym efektem kosmetycznym, trzeba poprawić kondycję organizmu, która w głównej mierze uzależniona jest od składników odżywczych, jakich dostarczamy naszemu organizmowi.

SkrzypoVita ok. 17 zł, Wyciąg ze skrzypu polnego+drożdże+witaminy ok. 26 zł, Szampon Barwa Skrzyp polny do włosów wypadających ok. 3,50 zł, Szampon ze skrzypem polnym FarmonaZwłaszcza po lecie, gdy włosy i skóra nie były traktowane ulgowo a dostęp do warzyw i owoców jest ograniczony, warto wprowadzić do diety suplementy zawierające  skrzyp polny i przeprowadzić sezonową kurację wzmacniającą.

Ziele skrzypu polnego zawiera szereg substancji o działaniu prozdrowotnym i urodowym, m.in. cenne flawonidy, saponiny, niezbędne związki mineralne, a przede wszystkim łatwo rozpuszczalną i dobrze wchłanianą krzemionkę. To właśnie krzem został mianowany „pierwiastkiem urody” i przyczynił się do renesansu skrzypu polnego w dzisiejszej medycynie i kosmetyce. Krzem jest pierwiastkiem śladowym, którego poziom w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Odpowiada on za utrzymanie wilgotności w tkance łącznej, zapewnia skórze elastyczność, sprężystość i zdrowy wygląd. Przeciwdziała też efektom starzenia, powstrzymując siwienie włosów oraz powstawanie zmarszczek. Dodatkowo zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne. Ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Krzemionka zawarta w skrzypie polnym zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym i miażdżycy. Odgrywa rolę w przemianie materii, wpływa na stan błon śluzowych.  Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.

Napar ze skrzypu polnego może być stosowany do mycia skóry o cerze zmęczonej, starzejącej się lub z innych powodów trudnej do pielęgnowania. Skrzyp polny używany jest także jako dodatek do kąpieli pojędrniających skórę, a także do produkcji preparatów kosmetycznych. Preparaty kosmetyczne ze skrzypem polnym stosowane są do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku i czyraków. Wywar ze skrzypu stosowany jest w kosmetykach służących do płukania włosów oraz środków pieniących do kąpieli.

Jesień to bardzo dobra pora na intensywną regenerację przesuszonej po lecie skóry i włosów. Szukając odpowiedniego preparatu pośród szerokiej gamy suplementów, warto zwrócić uwagę na wyciągi ze skrzypu polnego. Na rynku mamy szeroką gamę podobnych produktów, których stosowanie ma na celu kompleksowo zadbać o włosy, skórę i paznokcie, wzmocnić i przywrócić im piękno i zdrowy wygląd.