Pokój dziecka jest miejscem wielofunkcyjnym. To jednocześnie sypialnia, plac zabaw i miejsce do nauki. My jako rodzice chcemy zapewnić naszemu dziecku miejsce, w którym będzie się czuło jak najlepiej
Dzieci spędzają w swoim pokoju większość czasu. Tutaj wypoczywają, bawią się, uczą, kształtując i rozwijając swoją osobowość. Urządzając pokój dziecięcy bierzemy pod uwagę kolorystykę ścian, mebli, dodatków, starając się, by było to miejsce jak najbardziej przytulne i kolorowe. Jednak planując urządzenie pokoju powinniśmy brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność.

Warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które będzie sprzyjało nie tylko zabawie czy nauce, ale będzie też tworzyło nastrój zapewniając odpoczynek po aktywnym i pełnym wrażeń dniu. Bogaty wybór źródeł światła oraz oświetleniowych gadżetów pozwoli wyczarować z dziecięcej krainy zupełnie wyjątkowe miejsce. Ciepłe kolory ścian i żywe dodatki, pełne najróżniejszych wzorów, dostarczą dziecku wiele radości i przeniosą je do świata pełnego rozrywki i przygód. A przy tym pobudzą zmysły i umożliwią właściwy rozwój.

O ile z młodszym dzieckiem bęzie nam się łatwiej dogadać lub to dojściu do konsensusu z nastolatkiem może być trochę trudniej. Nastolatki dojrzewając poszukują własnej tożsamości i dokonują prawdziwych rewolucji w otoczeniu. Kształtujący się w tym okresie styl warunkują zmieniające się zainteresowania młodych oraz potrzeby, jakim sprostać musi ich własny kąt. Jednego dnia nasza „królewna” przeistacza się w wojującą z niesprawiedliwością świata „ekolożkę”, by po paru miesiącach odkryć błyszczący świat celebrytów, do którego chciałaby należeć. Z kolei nasz syn – zapalony sportowiec i kibic lokalnego klubu piłki nożnej nagle pragnie zostać gitarzystą rockowym i w jednej chwili planuje zmienić cały wystrój pokoju zgodnie z nowym wizerunkiem. Zmienność humorów nastolatków może przyprawić o ból głowy, a coraz to inne pomysły na urządzenie ich pokoju mogą powodować spore wydatki. Zamiast jednak wszczynać niepotrzebne wojny, lepiej spróbować wypracować kompromis pomiędzy praktycznością dorosłych a szaleństwem i zbuntowaną naturą młodych.

Gdy nastolatek urządza swój kącik najgorsze co można zrobić, to narzucać mu swoje zdanie, krytykować jego pomysły i definitywnie zabraniać wszystkiego, co nie jest zgodne z naszą wizją. Zadaniem rodzica jest zaproponowanie oryginalnych rozwiązań, które z jednej strony będą na tyle oryginalne, by zaskoczyć latorośl, z drugiej zaś – nie spowodują omdlenia każdej odwiedzającej go ciotki.

Pamiętajmy, że nasze „prawie dorosłe” dziecko już dawno wyrosło z różowych czy błękitnych ścian. Pozwólmy mu na odrobinę szaleństwa. Ściany w różnych kolorach? Dlaczego nie! Mocne czerwone lub ciemnofioletowe akcenty? To naprawdę może ciekawie wyglądać. Postarajmy się wyjść nieco z ram własnej estetyki. Jeżeli nastolatek bardzo chce przearanżować charakter pokoju, zaproponujmy mu naszą pomoc.





Dziewczęca energia, kolor i wzór

Co zatem zaproponować szalonej nastolatce? – W nadchodzącym sezonie hitem będą energetyczne barwy i oryginalne wzory – zdradza Agnieszka Rybka z Dekoria.pl. - Zwolenniczki kwiatów wybrać mogą swoje ulubione motywy w nieco odmienionej, nowoczesnej formie. Czerwone i żółte paski najlepiej przełamać chłodniejszymi, np. błękitnymi. Kolory te wprowadzą do wnętrza optymizm i powiew świeżości – czyli idealny klimat na nadchodzącą wiosnę. W takim pokoju wesoły nastrój jest gwarantowany! Gdzie zastosować takie wzory? Zamiast tradycyjnych firan wybrać można np. woalowe zasłony lub kolorowe rolety. Typowy, nudny w mniemaniu  nastolatków zestaw wypoczynkowy zamieńmy na dizajnerskie worki do siedzenia i kwadratowe pufy. To idealne siedziska dla młodych ludzi – wygodne, a jednocześnie dekoracyjne. Łóżko odmieni stos zabawnych poduszek, które swoją kolorystyką i wzornictwem powinny nawiązywać do innych detali.

Detale jak opowieść

Dla wielu rodziców szczególnie kłopotliwe jest urządzenie pokoju zbuntowanego nastolatka. Powodem najczęściej jest brak pomysłu lub obawa przed zastosowaniem dominujących i kontrastowych kolorów, których domaga się młody domownik. – W przypadku upodobania do czerni i bieli ciekawym rozwiązaniem jest trend komiksowy – zauważa Agnieszka Rybka. – Roleta i poduszki połączone np. z czerwonymi dodatkami sprawią, że pokój nabierze nowoczesnego charakteru. Wzory na tkaninie przełamią surowość barw i uzupełnią wizualnie pomieszczenie, dzięki czemu zbędne będą inne ozdobne bibeloty.

Anglomania z charakterem

Nastolatkowi zafascynowanemu brytyjską kulturą miłą niespodziankę sprawią dodatki nawiązujące do tej tematyki. Charakterystyczne piętrowe autobusy na tle szaro-białego krajobrazu rodem z londyńskich ulic będą wiosną alternatywą dla komiksowych rysunków. Surowe grafiki w klimacie undergroundu sprawdzą się w pokoju młodej osoby z charakterem i sympatią do wyspiarskich klimatów. Aby wystrój był jeszcze bardziej oryginalny zmienić można sposób wykorzystania konkretnych dodatków. Zasłony panelowe zamiast drzwi szafy lub ozdoby na ścianie, oprawiona tkanina jako obraz, roleta przesłaniająca wnękę – wystarczy pozwolić nastolatkowi puścić wodze fantazji.

Pomagając nastolatkowi w urządzaniu swojej samotni trzymajmy na wodzy własne zapędy dekoratorskie, autorytarny charakter i zmysł estetyczny. Wprawdzie w tej parze to rodzic powinien być tą racjonalną połówką, jednak wizjonerstwo wypada zostawić mieszkańcowi pokoju.


























Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku