Smakosze z całej Europy gustują w rozmaitych rodzajach pasztetu, każdy kraj ma też swoje charakterystyczne receptury. Czy tradycyjny, staropolski pasztet różni się czymś od francuskiego? Czym wzbogacają smak pasztetu Węgrzy? Drosed pomaga odpowiedzieć na te pytania, na swój znany od lat, a przede wszystkim smaczny – sposób.

Jak sprzed 100 lat…

Polacy osiągnęli mistrzostwo w przygotowaniu pasztetów z dziczyzny. Staropolska kuchnia do dziś kojarzy się z pasztetem z zająca, ale i gęsina była mięsem wykorzystywanym często do przygotowania wykwintnego dania. Wersją „de luxe” pasztetu z gęsi był pasztet strasburski, podawany często w auszpiku, czyli w galarecie, oraz z dodatkiem trufli. Pasztet z gęsi Drosedu nawiązuje do najlepszych tradycji kuchni staropolskiej, a jego wyjątkowy smak wynika z przestrzegania podstawowej zasady dobrej kuchni - użycia doskonałych składników w odpowiednich proporcjach.

Elegancja smaku

Pasztetom francuskim niejeden autor książek kulinarnych poświęcił cały rozdział. Nie tylko ze względu na bogactwo składników, ale również i sposobów przygotowania. Pieczone:  tradycyjnie - w formach metalowych i w naczyniach ceramicznych pod przykryciem, w kąpieli wodnej. Serwowane: na ciepło, na zimno, w galarecie i w cieście francuskim. Bez względu jednak na sposób przygotowania mają pasztety francuskie jedną cechę wspólną – niezwykłą, kremową jedwabistość smaku. Ta cecha charakteryzuje też Pasztet Francuski Drosedu - z pieprzem zielonym, dla dodania pikantnej, oryginalnej nuty.

Z charakterem

Pasztet Węgierski to oczywiście pasztet z papryką, z której słynie kraj naszych bratanków. Drosed spełnił w ten sposób oczekiwania tych smakoszy, którzy cenią delikatność konsystencji, ale wzbogaconą wyrazistym, rozpoznawalnym składnikiem – w tym przypadku papryką. Papryka pojawia się więc zarówno wewnątrz pasztetu, jak i w jego posypce. Który z tych pasztetów wybrać? Czy zdecydować się na tradycyjny, polski przysmak, czy też spróbować czegoś innego, niezwykłego, wyrafinowanego?
Drosed ułatwia wybór – w sprzedaży pojawiły się pasztety w plastrach. Odmierzone, idealne porcje – każda łatwa do rozpakowania, gotowa do spróbowania i do określenia ulubionego smaku.

Dla podkreślenia smaku Pasztetu z gęsi polecamy dodatek konfitury z żurawiny, borówki, albo…powideł śliwkowych przygotowanych bez cukru. Pasztet  Francuski – spróbujcie zjeść go nietypowo, nie smarując nim pieczywa, lecz…listek cykorii. Gorzkawy, ciekawy smak cykorii złagodzi nieco ostrość zielonego pieprzu. Węgierski Pasztet i winogrona? Kanapka z pumpernikla, pasztetu i kilku owoców winogron przekrojonych na pół –  wcale nie musi być zwyczajnie…

A do wszystkich trzech pasztetów polecamy domową nalewkę na kolorowym pieprzu. Zagotowujemy szklankę wody z łyżką ziaren kolorowego pieprzu i dwiema łyżkami brązowego cukru. Ostudzony płyn mieszamy z  ¾ l wódki i odstawiamy na 2-3 tygodnie. Filtrujemy, przelewamy do butelek, degustujemy!




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku