WÅ‚ochy to ojczyzna sÅ‚oÅ„ca, Å›piewu, miÅ‚oÅ›ci i oczywiÅ›cie Å‚Ä…czÄ…cego w sobie wszystkie pozostaÅ‚e – wina. Już Starożytni Grecy, którzy zamieszkiwali tereny poÅ‚udniowej Italii nazywali jÄ… Oenotria , czyli krajem wina. Od tamtej pory nic siÄ™ nie zmieniÅ‚o.
WÅ‚ochy nadal pozostajÄ… najwiÄ™kszym na Å›wiecie producentem tego szlachetnego trunku. Każdy z regionów Italii szczyci siÄ™ jego wÅ‚aÅ›ciwym dla siebie gatunkiem. Najbardziej znane z nich to Chianti, Barolo, Amarone i Brunello. Niezależnie jednak od tej różnorodnoÅ›ci w winnicach Puglii, Piemontu, Toskanii i Sycylii rozpocznie siÄ™ we wrzeÅ›niu winobranie dajÄ…c tym samym poczÄ…tek trwajÄ…cemu caÅ‚Ä… jesieÅ„ Å›wiÄ™tu wina. Alessi wyrasta z wÅ‚oskiej kultury, siÄ™gajÄ…c korzeniami gÅ‚Ä™boko w charakterystyczne dla niej zamiÅ‚owanie do piÄ™kna, stylu i radoÅ›ci życia (Dolce Vita). Toteż nie może dziwić, że rytuaÅ‚ picia wina zajmuje w projektach firmy szczególne miejsce. Sam ten rytuaÅ‚ wymaga wÅ‚aÅ›ciwej oprawy. SkÅ‚adajÄ… siÄ™ na niÄ… narzÄ™dzia do otwierania butelek z trunkiem, naczynia do jego serwowania i wreszcie zatyczki do otwartych już butelek, zabezpieczajÄ…ce pozostaÅ‚e w nich jeszcze wino przed utratÄ… aromatu. Propozycja Alessi jest w tym temacie niezwykle szeroka, rozciÄ…gajÄ…c siÄ™ od wyrafinowanych kieliszków dla koneserów, aż po peÅ‚ne koloru przedmioty dla „zwykÅ‚ych Å›miertelników”. W ten sposób Alessi skÅ‚ada hoÅ‚d caÅ‚emu wÅ‚oskiemu dziedzictwu, w którego skÅ‚ad na równych prawach wchodzi wyrafinowana sztuka i barwna ludyczność. Jest to także hoÅ‚d dla wina (bez którego nie sposób wyobrazić sobie Italii); jego elegancji i gÅ‚Ä™bi, charakteryzujÄ…cych także przedmioty sygnowane przez Alessi.

Kieliszki

„Alberto’s vineyard” stworzony przez austriackÄ… grupÄ™ projektantów EOOS jest projektem, który podjÄ…Å‚ siÄ™ nieÅ‚atwego zadania pogodzenia różnorodnych oczekiwaÅ„ smakoszy wina w jednym naczyniu. Wielość gatunków tego trunku wymusiÅ‚a powstanie ogromnej liczby kieliszków do jego smakowania, tak aby każdy z nich miaÅ‚ wÅ‚aÅ›ciwe warunki uwolnienia peÅ‚ni swojego smaku i aromatu. Grupa EOOS zaproponowaÅ‚a natomiast rewolucyjne rozwiÄ…zanie polegajÄ…ce na przemienieniu tejże wieloÅ›ci w doskonaÅ‚Ä… jedność „Alberto’ Vineyard”. DziÄ™ki temu kieliszek ten pozwala delektować siÄ™ wieloma winami bez koniecznoÅ›ci siÄ™gania po wiele różnych rodzajów kieliszków. WklÄ™sÅ‚y z jednej strony i rozszerzony z drugiej „Alberto’s vineyard” jednoczeÅ›nie skupia i wyzwala aromat rozmaitych gatunków napoju tak starego, jak europejska cywilizacja. CharakteryzujÄ…ca projekt elegancja i prostota czyniÄ… z niego znakomite narzÄ™dzie do rozkoszowania siÄ™ owym „nektarem bogów” i wyjÄ…tkowy sposób celebracji jego Å›wiÄ™ta.

Bardziej konwencjonalne w swoim projekcie i wierne tradycji smakowania wina sÄ… kieliszki z zestawu „Mami” projektu Stefano Giovannoni. ZachowujÄ… one rygorystyczny podziaÅ‚ na ksztaÅ‚ty wÅ‚aÅ›ciwe dla biaÅ‚ej i czerwonej odmiany napoju. Subtelność ich formy oraz lekkość szkÅ‚a z jakiego sÄ… wykonane, czyniÄ… z tych naczyÅ„ doskonaÅ‚Ä… (niemalże niewidocznÄ…) ramÄ™ dla umieszczonej w nich zawartoÅ›ci. W ten sposób, same siÄ™ wycofujÄ…c, pozwalajÄ… podziwiać aromat i smak wina, który dyskretnie uwydatniajÄ…. UzupeÅ‚nieniem kieliszków jest wysmukÅ‚a karafka zainspirowana formÄ… naczyÅ„, w których na poÅ‚udniu Europy od wieków podaje siÄ™ wino do posiÅ‚ku.

„Glass Family” zaprojektowany przez Jaspera Morrisona czerpie swojÄ… inspiracjÄ™ ze wspólnotowego i demokratycznego aspektu procesu smakowania wina – jest ono przecież dostÄ™pne dla wszystkich. W interpretacji Morrisona wino jest przede wszystkim nieodzownym elementem codziennego posiÅ‚ku dopeÅ‚niajÄ…cym jego przyjemność (bardziej niż przyjemnoÅ›ciÄ… samÄ… w sobie). Dlatego stworzony przez niego kieliszek jest prosty w formie i elegancki w swoim wyrazie, by tak jak wypeÅ‚niajÄ…ce go wino być na stole przysÅ‚owiowÄ… kropkÄ… nad „i”.

KorkociÄ…gi

„Socrates” Jaspera Morrisona zapożycza swÄ… nazwÄ™ od imienia sÅ‚ynnego greckiego filozofa. Sposób w jaki Sokrates filozofowaÅ‚ oparty byÅ‚ na dialogu. ZatrzymujÄ…c siÄ™ na ateÅ„skiej agorze filozof wciÄ…gaÅ‚ do dyskusji przypadkowych przechodniów. Idea ta jest inspiracjÄ… dla stworzonego przez Morrisona korkociÄ…gu. Ten postindustrialny w formie, a przez to nowoczesny i funkcjonalny przedmiot zachÄ™ca swojego użytkownika do wejÅ›cia z  nim w dyskusjÄ™, zadajÄ…c pytanie o swój status. BÄ™dÄ…c z jednej strony narzÄ™dziem, okazuje siÄ™ z drugiej być także dzieÅ‚em sztuki. Ta niemożliwość jednoznacznego uchwycenia jego natury czyni zeÅ„ doskonaÅ‚ego partnera i przewodnika w refleksji rozwijajÄ…cej siÄ™ przy kieliszku wina, niczym na starożytnym symposionie.

„Anna G” stworzona przez Alessandro Mendini należy do najbardziej rozpoznawalnych produktów Alessi, zajmujÄ…c tym samym poczesne miejsce w historii Å›wiatowego designu. Od chwili swego powstania doczekaÅ‚a siÄ™ dziesiÄ…tek kopii oraz różnego rodzaju mniej lub bardziej swobodnych nawiÄ…zaÅ„. Mimo tak dostojnego curriculum vitae „Anna G” pozostaje wciąż mÅ‚oda i intrygujÄ…ca, tak jak wciąż aktualne sÄ… filmy z ikonami seksapilu (od których „Anna G” nauczyÅ‚a siÄ™ wdziÄ™ku) i postacie z wÅ‚oskiej komedii del arte.  IdeÄ… przyÅ›wiecajÄ…cÄ… jej powstaniu byÅ‚o rozluźnienie konwenansów zwiÄ…zanych z piciem wina. Swoim pojawieniem siÄ™ wniosÅ‚a powiew Å›wieżoÅ›ci w ten nieco już skostniaÅ‚y ceremoniaÅ‚. DziÄ™ki niej picie wina nie wymaga pamiÄ™tania o jakichkolwiek reguÅ‚ach, w zamian za to bÄ™dÄ…c wypeÅ‚nionym radoÅ›ciÄ… sposobem na spÄ™dzanie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodzinÄ….

W kontekst swobody, radoÅ›ci i towarzyskiego spotkania wprowadzony przez „AnnÄ™ G” znakomicie wpisuje siÄ™ „Captain Banana”. KorkociÄ…g ten należy do serii „Banana family” stworzonej przez Stefano Giovannoni przy współpracy z Rumiko Takeda i merytorycznym wsparciu National Palace Museum na Tajwanie. Seria ta jest najnowszym epizodem „Orien Tales”, które czerpiÄ…c swÄ… inspiracjÄ™ z Dalekiego Wschodu, opowiadajÄ… barwne historie wesoÅ‚ych postaci z egzotycznych mitologii. PosiadajÄ…cy nieodparty, dzieciÄ™cy urok „Captain Banana” dorzuca do każdego uchylonego Å‚yka wina pierwiastek dobrej zabawy, sprawiajÄ…c, że na twarzach pijÄ…cych szybko pojawia siÄ™ szczery uÅ›miech. Aby ten uÅ›miech nie znikÅ‚, z wysokoÅ›ci butelki, z jeszcze nie wypitym winem, podsycajÄ… go psotne „Banana Boys” – figlarne maÅ‚pki, na których niegroźne, ale Å›mieszne psoty  „Captain Banana” wspaniaÅ‚omyÅ›lnie przymyka oczy. „Banana Boys” – zatyczki do butelek z winem – należą do wczeÅ›niejszej odsÅ‚ony „Orien Tales” i charakteryzuje je ta sama, co obecnÄ…, duża dawka poczucia humoru.







Alberto’s vineyard





Glass Family





Socrates





Anna G





Banana Boys





Orien Tales

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku