Idealna i estetyczna podłoga to świetna ozdoba każdego domu. Jej właściwe położenie wymaga jednak odrobiny wysiłku. Aleksander Warczygłowa, specjalista marki Arbiton, wyjaśnia nam, jak przygotować podłoże przed montażem paneli, by później cieszyć się nimi przez lata.

Kiedy decydujemy się na panele podłogowe, musimy pamiętać, że są to tzw. podłogi pływające - swobodnie spoczywają na posadzce, zachowując określoną odległość od ściany tj. dylatację, która jest niezbędna, gdyż każdy drewniany materiał pracuje (kurczy się i pęcznieje), ale dzięki właściwej dylatacji nie powoduje to deformacji podłogi. Dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczową sprawą w przypadku paneli.

Zanim wiÄ™c zabierzemy siÄ™ do montownia, musimy wpierw zastanowić siÄ™ nad wyborem podkÅ‚adu – jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni podkÅ‚ad zapewni nam wÅ‚aÅ›ciwÄ… izolacjÄ™ akustycznÄ… oraz termicznÄ… pomieszczenia, a także podniesie trwaÅ‚ość samej podÅ‚ogi. W sklepach znajdziemy dziÅ› ogromny wybór podkÅ‚adów, tworzonych z myÅ›lÄ… o różnych zadaniach. Na przykÅ‚ad dla podłóg bardzo nierównych najlepszym rozwiÄ…zaniem jest gruba izolacja. Gdy z kolei zależy nam gÅ‚ownie na cieple, wybierzmy podkÅ‚ad zapewniajÄ…cy wysokÄ… izolacjÄ™ termicznÄ…. JeÅ›li natomiast kÅ‚adziemy podÅ‚ogÄ™ nad wilgotnÄ… piwnicÄ…, zastosujmy podkÅ‚ad o zwiÄ™kszonej warstwie paraizolacyjnej. Inaczej w przypadku podłóg montowanych na piÄ™trach – wtedy najlepiej siÄ™gnąć po podkÅ‚ady gwarantujÄ…ce dobrÄ… izolacjÄ™ akustycznÄ…. Coraz częściej w naszych domach instalujemy także ogrzewanie podÅ‚ogowe – w takiej sytuacji idealne okazujÄ… siÄ™ podkÅ‚ady o niskim oporze cieplnym. Warto również dodać, że oszczÄ™dzanie na izolacji podÅ‚ogowej nie jest najlepszym pomysÅ‚em. Mimo to nieraz mówimy sobie, że podkÅ‚adów nie widać, wiÄ™c wybieramy najtaÅ„szÄ… piankÄ™ polietylenowÄ… o gruboÅ›ci 2 mm. Jednak już po kilku latach pianka „wyparowuje” spod podÅ‚ogi, a wtedy zaczynajÄ… siÄ™ poważne problemy.

Gdy wybierzemy już wÅ‚aÅ›ciwy podkÅ‚ad, możemy przystÄ…pić do pracy nad podÅ‚ożem, które przede wszystkim musi być suche oraz równe. JeÅ›li kÅ‚adziemy podÅ‚ogÄ™ na starej posadzce, zazwyczaj wystarczy, że jÄ… dobrze odkurzymy, a wiÄ™ksze nierównoÅ›ci zlikwidujemy za pomocÄ… masy szpachlowej. Inaczej powinniÅ›my postÄ…pić w przypadku nowych budynków – w takiej sytuacji najlepiej zrobić wylewkÄ™ samopoziomujÄ…cÄ… i odczekać aż caÅ‚ość wyschnie. NastÄ™pny krok to poÅ‚ożenie folii izolacyjnej, która zabezpieczy panele przed wilgociÄ…. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotnoÅ›ci lub nowych (np. w kuchni i Å‚azience) folia powinna być grubsza, w innych natomiast wystarczy warstwa gruboÅ›ci 0,2 mm. SamÄ… foliÄ™ kÅ‚adziemy w taki sposób, aby jej kolejne warstwy nachodziÅ‚y na siebie 20-30 cm. Kiedy tÄ™ czynność mamy już za sobÄ…, możemy przystÄ…pić do poÅ‚ożenia wÅ‚aÅ›ciwego podkÅ‚adu. JeÅ›li jest to podkÅ‚ad taÅ›mowy lub pÅ‚ytowy, ukÅ‚adamy go na styk (możemy też pomóc sobie i Å‚Ä…czyć elementy taÅ›mÄ…, aby warstwy podkÅ‚adu nie nachodziÅ‚y na siebie). Z kolei podkÅ‚ad rowkowy montujemy zawsze rowkami do doÅ‚u. JeÅ›li natomiast zależy nam na czasie możemy oczywiÅ›cie wykorzystać podkÅ‚ady „2 w 1”, zwierajÄ…ce warstwÄ™ folii paraizolacyjnej oraz podkÅ‚adu. Po tych przygotowaniach  możemy już spokojnie przejść do montownia samych paneli.













Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku