Urozmaicając dietę niemowlęcia mama chce dla niego jak najlepiej i często kieruje się wskazówkami lekarza, ale także własną intuicją, opinią rodziny lub utartymi zwyczajami. Jakie mogą być tego efekty?

Niemowlęta

Polskie mamy zazwyczaj jako „nowe dania” dajÄ… swoim pociechom specjalne kaszki dla niemowlÄ…t, w odróżnieniu od zwykÅ‚ych kaszek („niedzieciÄ™cych”), które nierzadko podajÄ… maluchom mamy w innych krajach. Warto tu przypomnieć, że tylko produkty przygotowane z myÅ›lÄ… o wyjÄ…tkowych potrzebach niemowlÄ…t zaspokajajÄ… ich szczególne potrzeby pokarmowe, odżywcze, jak i smakowe. WÅ‚aÅ›nie dlatego najwiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ wÅ›ród mam i dzieci kaszki smakowe, których wybór na rynku jest obecnie bardzo szeroki.

Co oprócz kaszki?

Starsze dzieci wraz z mlekiem zjadajÄ… także pÅ‚atki ryżowe, a mÅ‚odsze - kaszki bez dodatków. Cenionym przez mamy uzupeÅ‚nieniem diety mlecznej sÄ… również warzywa (np. marchewka), biszkopty albo sucharki, preparaty witaminowe, żelazo lub wapÅ„. Niestety, wg badaÅ„ opracowanych przez firmÄ™ badawczÄ… Synovate na zlecenie NUTRICIA Polska, aż co 10 mama deklaruje podawanie niemowlÄ™tom cukru, a 7 proc. mam przyznaje siÄ™ do dodawania glukozy np. do wody lub mleka. Co bardzo niepokojÄ…ce, szczególnie czÄ™sto dosÅ‚adzanie dotyczy niemowlÄ…t w wieku 0-4 miesiÄ™cy. Wszyscy eksperci ds. żywienia dzieci sÄ… w tym punkcie zgodni – to bardzo szkodliwe dla dzieci i zdecydowanie nie należy przyzwyczajać maluchów do dużych iloÅ›ci cukru rafinowanego w pokarmach.

Pierwsza łyżeczka

OkoÅ‚o 6. miesiÄ…ca życia dziecka nadchodzi czas wprowadzania do diety malucha pierwszych staÅ‚ych pokarmów. Mamy siÄ™gajÄ… w pierwszej kolejnoÅ›ci po gotowane warzywa, przygotowane wÅ‚asnorÄ™cznie (28 proc. mam). Pierwsza Å‚yżeczka warzyw ze sÅ‚oiczka i „domowej roboty” owocowe puree, podawane sÄ… przez co czwartÄ… mamÄ™. „Domowe” gotowane warzywa, warzywne dania ze sÅ‚oiczka oraz przetarte owoce sÄ… najczęściej wybieranym pierwszym staÅ‚ym pokarmem dla dzieci. Im później dzieci wchodzÄ… w etap rozszerzania diety, tym bardziej prawdopodobne jest, że zacznÄ… go od domowych daÅ„ warzywnych.

Juniorzy

Dzieciom powyżej roku mamy także najchÄ™tniej podajÄ… warzywa, jak również biszkopty lub sucharki, pÅ‚atki ryżowe, cukier, kaszki i witaminy. Nadal aż co czwarta mama deklaruje dosÅ‚adzanie posiÅ‚ków. WedÅ‚ug badaÅ„ Synovate i NUTRICIA Polska dzieci powyżej roku spożywajÄ… już głównie „zwykÅ‚e” jedzenie (takie, które nie jest przygotowywane wyÅ‚Ä…cznie dla nich), które stanowi aż 15 proc. caÅ‚oÅ›ci ich dziennego pożywienia, obok domowych posiÅ‚ków dzieciÄ™cych oraz gotowych posiÅ‚ków ze sÅ‚oiczka. CzÄ™sto z tego powodu dieta juniorów przestaje być już tak prawidÅ‚owo zbilansowana, jak w pierwszym roku życia.

Menu na cały dzień

Mamy mają różne oczekiwania wobec rodzajów pokarmu jakie podają dzieciom na śniadanie, obiad, lub kolację (posiłek popołudniowy), jako posiłek przed snem czy przekąskę. Posiłek poranny powinien być zatem odżywczy, bogaty w witaminy i sycący. Ponieważ śniadanie jest zazwyczaj spożywane razem, w rodzinnym gronie, ważna wydaje się także możliwość szybkiego przygotowania posiłku. Obiad ma być sycący, bogaty w witaminy oraz odżywczy. Warto by posiłek popołudniowy (wczesna kolacja, podwieczorek) był smaczny i lekkostrawny. Wymagania wobec posiłku przed snem koncentrują się na dostarczeniu dziecku pokarmu lekkostrawnego oraz mającego właściwości uspokajające i sycące, tak aby mogło ono spokojnie przespać noc. Główną cechą przekąsek jest, zdaniem mam, dobry smak.

Obawy mam a najczęstsze błędy

Znaczna część mam wymienia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, występujące u osób dorosłych w swojej rodzinie, związane z nieprawidłowym odżywianiem. Jednak bardzo rzadko obawiają się, iż to samo może spotkać ich dzieci. Wynikać to może z braku poczucia kontroli nad czynnikami powodującymi te dolegliwości, takimi jak np. alergie lub problemy zdrowotne związane ze stylem życia, które utożsamiane są raczej z dorosłością. Pediatrzy, eksperci ds. żywienia, jak i eksperci BoboVita podkreślają jednak, jak ważne jest by dbać o wpajanie maluchom pozytywnych nawyków żywieniowych już w dzieciństwie, co może mieć ogromne znaczenie w przyszłości.

Podstawowe ostrzeżenie, jakie można przekazać polskim mamom dotyczy dosÅ‚adzania pokarmów serwowanych niemowlÄ™tom i maÅ‚ym dzieciom. Ponadto nieustannie warto podkreÅ›lać dostosowanie diety do wieku dziecka, tj. rezygnowanie z „dorosÅ‚ych” daÅ„ na rzecz posiÅ‚ków stworzonych z myÅ›lÄ… o potrzebach żywieniowych dzieci. Co wiÄ™cej, posiÅ‚ki dla dzieci powinny mieć jak najniższÄ… zawartość soli, odpowiedniÄ… zawartość tÅ‚uszczu oraz dostosowanÄ… do wieku konsystencjÄ™. Podawanie dzieciom powyżej 1. roku mleka krowiego jest także niestety nadal czÄ™stym bÅ‚Ä™dem, który skutkować może obciążeniem nerek maluszka. Aby temu zapobiec najlepiej do ukoÅ„czenia 3. roku życia podawać dzieciom mleko modyfikowane o odpowiednim i bezpiecznym dla maÅ‚ych organizmów skÅ‚adzie.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ryż z jabłkami przepis babci

Wersja do druku