Wakacje w peÅ‚ni! Dzieci szczęśliwe i przepeÅ‚nione energiÄ… wyjeżdżajÄ… na kolonie, obozy i wczasy z rodzicami. Zabawy na Å›wieżym powietrzu w wiÄ™kszym gronie maluchów sprzyjajÄ… rozprzestrzenianiu siÄ™ niechcianych towarzyszy – wszy. W lato dla tych pasożytów rozpoczyna siÄ™ prawdziwy sezon „buszowania” po naszych gÅ‚owach.

Czym jest wszawica?

Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta - wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Gdzie występuje wszawica?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola. Z powodu braku edukacji rodziców jak również kadry pedagogicznej najbardziej cierpią dzieci. Te, u których stwierdzono chorobę są wykluczane z grupy i wyśmiewane przez rówieśników.

Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?

Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:

- Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
- Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
- Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest Å›wiÄ…d. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie siÄ™ po gÅ‚owie, należy niezwÅ‚ocznie skontrolować skórÄ™ gÅ‚owy i wÅ‚osy dziecka. Gnidy (jaja wszy) wystÄ™pujÄ… zwykle u nasady wÅ‚osów, majÄ… biaÅ‚y kolor i przypominajÄ… Å‚upież (w przeciwieÅ„stwie do Å‚upieżu nie da siÄ™ ich Å‚atwo usunąć). Wszy wystÄ™pujÄ… najczęściej za uszami i z tyÅ‚u gÅ‚owy tuż nad karkiem. DorosÅ‚e osobniki widoczne sÄ… goÅ‚ym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglÄ…dajÄ… jak „ziarenka sezamu". Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicÄ™, powinniÅ›my niezwÅ‚ocznie przejrzeć gÅ‚owy pozostaÅ‚ych domowników i skontaktować siÄ™ z farmaceutÄ… lub lekarzem.





Jak leczyć?

Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

•    Å›ciÅ›le trzymać siÄ™ zaleceÅ„ lekarza/ farmaceuty,
•    sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci
•    zapytać farmaceutÄ™, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry gÅ‚owy
•    zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobÄ™,
•    pamiÄ™tać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastÄ…pi nawrót wszawicy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że:

•    Wesz gÅ‚owowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela - czÅ‚owieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne,
•    Wesz gÅ‚owowa nie bytuje na zwierzÄ™tach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglÄ…dać sierÅ›ci zwierzÄ…t w obawie, że mogÄ… być przyczynÄ… zakażenia,
•    Wszy nie skaczÄ… i nie pÅ‚ywajÄ… i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpoÅ›redni kontakt gÅ‚owy z gÅ‚owÄ…,
•    Problem dotyczy w równym stopniu chÅ‚opców i dziewczynek. Wiadomo, jednak, że dzieci z dÅ‚uższymi wÅ‚osami Å‚atwiej mogÄ… zostać zainfekowane,
•    Należy sprawdzać gÅ‚owÄ™ dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.

Hedrin – przeÅ‚om w walce z wszami!

Hedrin to nowa generacja związków, które w przeciwieństwie do starych środków są całkowicie bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Hedrin jest bezzapachowy i bezbarwny. Zawarte w nim składniki - roztwór 4% dimetikonu i cyklometikonu 5 (silikon powszechnie spotykany w odżywkach do włosów), otacza szczelnie insekty i ich jaja. Preparat zaburza gospodarkę wodną pasożytów oraz blokuje ich otwory oddechowe. Dzięki temu wszy zostają uduszone, a ich jaja (gnidy) wysuszone. Środek skutecznie zabija, a nie zatruwa wszy. Można go bez obaw stosować w przypadku nawrotu choroby.

Hedrin posiada jedwabistą konsystencję i łatwo się aplikuje na suche włosy. Stosowanie preparatu należy rozpocząć od całkowitego, pokrycia włosów i skóry głowy Hedrinem. Po wyschnięciu (ok. 30 minut) środek należy pozostawić na włosach przez 8 godzin lub na noc, a następnie umyć głowę szamponem i rozczesać włosy. Nie ma potrzeby stosowania specjalnego grzebienia oraz uciążliwego wyczesywania! Preparat pozostawiony na włosach wyparowuje, nie powodując dyskomfortu i nieprzyjemnego uczucia. Dla osiągnięcia 100% efektu producent zaleca powtórzenie kuracji po 7 dniach.

Nie zawiera szkodliwych dla ludzkiego organizmu pestycydów, na które większość pasożytów już się uodporniła, a które nadal są powszechnie stosowane w konwencjonalnych preparatach. W odróżnieniu od innych produktów dostępnych w aptece, Hedrin nie zawiera rozpuszczalników, które zwiększają ryzyko wystąpienia alergii lub zaostrzenia astmy. Dimetikon i cyklometikon 5 (silikony) zawarte w preparacie nie wchłaniają się przez skórę głowy, co zmniejsza ryzyko działania drażniącego nawet na podrapaną skórę głowy. Stosowanie preparatu nie powoduje skutków ubocznych, dlatego jest polecany dla dzieci już od 6 miesiąca życia oraz u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Bez obaw można go ponownie zastosować w przypadku kolejnego pojawienia się wszawicy.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak nazwać psa lub kota

Wersja do druku