Zapewne wiele osób spotkało się z aktywnością zwaną „pływanie niemowląt”, lub miało okazję zobaczyć niemowlęta pluskające na pływalni. Tak naprawdę maluchy te nie są uczone pływania żadnym konkretnym stylem, pływają – bawiąc się, a zarazem relaksując w wodzie.

Jak przebiegają zajęcia w szkółce pływania dla niemowląt?

Niemowlęta i dzieci w wieku poniemowlęcym potrzebują bliskości rodzica. Rozdzielenie powoduje uczucie niepokoju. Dlatego zawsze w wodzie towarzyszy dziecku jeden z rodziców bądź jakiś inny dorosły opiekun (ważne jest, żeby dziecko dobrze znało tę osobę, bo tylko wtedy będzie czuło się bezpiecznie i będzie chętnie wykonywało ćwiczenia). Należy podkreślić, że osoba towarzysząca dziecku stanowi bardzo ważne ogniwo, szczególnie w najmłodszych grupach, kiedy współpraca polega na kontakcie instruktor – rodzic - dziecko. Od jej postawy, entuzjazmu i zaangażowania w dużej mierze zależy, czy zajęcia okażą się sukcesem. Dzieci bardzo szybko się nudzą, dlatego zajęcia muszą mieć odpowiednie tempo, muszą składać się z różnorodnych ćwiczeń odpowiednio dobranych do możliwości rozwojowych dzieci. Aby zmotywować dzieci do wykonywania ruchów lokomocyjnych w wodzie i sprawić, aby zajęcia nie były monotonne, instruktorzy prowadzący wykorzystują szeroką gamę wodnych, kolorowych zabawek. Nie każde dziecko radośnie reaguje już na pierwszej lekcji - jednak nie należy się poddawać!

Emocje związane z nurkowaniem maluchów

Wiele emocji u rodziców, dzieci oraz widzów wzbudza nurkowanie niemowląt. Mówi się, że średnio do 6 miesiąca życia dzieci zachowują wrodzony instynkt z życia płodowego i potrafią wstrzymywać oddech pod wodą. Jednak bazowanie na tej wiedzy może dać rodzicom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że główka dziecka przychodzącego na basen jest po minimum 3 miesięcznej przerwie od kontaktu z wodą. Nawet podczas kąpieli w domu rodzice uważają, żeby nie zalać maleństwu twarzy i uszu, a gdy tak się przypadkowo stanie, reagują bardzo nerwowo. Pamiętajmy, że nasze emocje mocno udzielają się dzieciom. Każdy instruktor pracujący z niemowlętami dąży do tego, aby dziecko nauczyło się wstrzymywać powietrze w sposób świadomy. Służą temu specjalne ćwiczenia poprzedzone odpowiednimi sygnałami. Nigdy nie polegamy wyłącznie na instynktach! Każdemu dziecku trzeba pozwolić iść własnym tempem. Pewnych etapów nie da się po prostu przyspieszyć. Gdy zbyt nalegamy i zmuszamy do wykonywania ćwiczeń wbrew woli dziecka możemy osiągnąć przeciwny efekt. A przecież już niemowlęta potrafią zamanifestować, czy są szczęśliwe, obojętne czy też wyraźnie niezadowolone.

Podsumowując, pływanie to chyba jedyny sport, który można „uprawiać” od niemowlaka do późnej starości, a umiejętność ta procentuje i przydaje się przez całe życie. Dlatego każdy czas jest dobry na rozpoczęcie przygody z pływaniem!

10 Złotych Zasad Małego pływaka

Dlaczego warto pływać z niemowlęciem?

1. Zajęcia w wodzie są wyśmienitą zabawą, a zarazem jednym z najzdrowszych rodzajów aktywności fizycznej dla dzieci już od 3 miesiąca życia. Doskonalą koordynację ruchową, a także zapewniają harmonijny rozwój fizyczny dziecka.
 2. Zajęcia w wodzie doskonale stymulują rozwój intelektualny malucha – są kolejnym doświadczeniem w poznawaniu i odkrywaniu świata.
 3. Zajęcia w wodzie dają dzieciom i rodzicom możliwość wesołego i aktywnego spędzenia czasu, dzięki czemu umacnia się ich wspólna więź.

Pamiętajmy, że…

4.  Dobry nastrój rodzica to wesoła i spokojna buźka u malucha, bo zrelaksowany i uśmiechnięty rodzic sprawia, że dziecko czuje się w wodzie bezpieczne i szczęśliwe.
5. Dzieci zasługują na nagrody oraz pochwały w postaci uśmiechu, całuska i uścisku. Każda pochwała zachęca do pracy i zabawy!
6. Każde dziecko w innym tempie rozwija się i nabywa różne umiejętności, w tym także pływackie.
7. Pobyt na pływalni ma być przede wszystkim dobrą zabawą - nie zmuszajmy dziecka do wykonywania ćwiczeń, na które wyraźnie nie ma ochoty.

Warto wiedzieć, że....

8. Nie karmimy dziecka bezpośrednio przed zajęciami oraz nie smarujemy skóry dziecka oliwką ani kremem (ciałko dziecka będzie natłuszczone i może wyślizgnąć nam się z dłoni!).
9. Zabieramy ze sobą trzy ręczniki, strój kąpielowy dla rodzica oraz specjalną pieluszkę do pływania Huggies Little Swimmers dla maluchów, które nie ukończyły trzeciego roku życia.
10. Po zakończeniu zajęć w wodzie czekamy z niemowlęciem około 30 minut przed opuszczeniem pływalni, dzięki temu unikniemy przeziębienia i drobnych infekcji.

Jaki basen wybrać?

Warto wybrać pływalnię, która ma przygotowane specjalne przewijaki i krzesełka dla dzieci – ułatwiające przygotowanie malucha do zajęć. Minimalna temperatura zalecana dla najmłodszych pływaków to 32 stopni C (optymalnie 32-34 stopni C). Duże znaczenie dla zdrowia malucha ma jakość wody w basenie i sposób jej uzdatniania. Najlepiej pływać z niemowlętami na nowoczesnych pływalniach, gdzie wodę uzdatnia się ozonem, chlorem, a także lampami UV. Z doświadczenia osób prowadzących zajęcia dla niemowląt wynika, że rodzice zawsze pytają o to, czy woda na pewno jest najwyższej jakości, ale sami potem nie dbają o tę wysoką jakość. A przecież wystarczy dokładnie umyć się tuż przed wejściem na pływalnię - dotyczy to również dzieci, które od najmłodszych lat powinny być uczone tego nawyku!

Iwona Turant, INSTRUKTOR PŁYWANIA pracujący z niemowlętami – Szkoła Pływania Wodniś z Łodzi; Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kompot owocowy

Wersja do druku