Od kilku lat w Polsce coraz bardziej popularne są zajęcia na pływalni dla niemowląt jako aktywna forma spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi. Zwiększyła się również świadomość i wiedza rodziców na temat wpływu takich zajęć na rozwój ich dzieci. Kilkutygodniowe maluchy poprzez kontakt z wodą, zabawy z rodzicami i innymi niemowlętami poznają świat od innej strony. W wodzie dziecko zyskuje świadomość własnego ciała i ma możliwość odbioru różnorodnych bodźców (słuchowych, wzrokowych, dotykowych).

Kiedy najlepiej rozpocząć zajęcia na pływalni?

Niemowlę w wieku 2-3 miesięcy nadal ma odruch z okresu płodowego wstrzymywania oddechu, dzięki któremu, po zanurzeniu się w wodzie nie otwiera ust i nie połyka wody. Odruch ten utrzymuje się do 6-8 miesiąca życia. Na takie zachowanie niemowlęcia wpływa również budowa gardła i krtani oraz oddychanie przez nos. W związku z tym, najlepiej jak niemowlę zacznie uczęszczać na zajęcia na pływalni ok. 3 miesiąca życia. Zanim pójdziemy z dzieckiem na basen należy skonsultować to z pediatrą.

Dlaczego warto pływać z niemowlęciem?

ZajÄ™cia na pÅ‚ywalni majÄ… wpÅ‚yw na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka.Fizyczny: stymulujÄ… rozwój ruchowy, relaksujÄ… mięśnie, wpÅ‚ywajÄ… na koordynacjÄ™ ruchów, usprawniajÄ… zmysÅ‚ równowagi, aktywizujÄ… ukÅ‚ad kostno-stawowy, zwiÄ™kszajÄ… odporność dziecka na infekcje. Psychiczny: ćwiczenia na pÅ‚ywalni sÄ… wspaniaÅ‚Ä… formÄ… zabawy dla dziecka,  rozwijajÄ… wiÄ™zi emocjonalne pomiÄ™dzy rodzicami a dzieckiem, zwiÄ™kszajÄ… dzieciom poczucie bezpieczeÅ„stwa, pozwalajÄ… nawiÄ…zać pierwsze kontakty z rówieÅ›nikami. Warto zaznaczyć, że w niektórych schorzeniach zajÄ™cia na pÅ‚ywalni sÄ… szczególnie zalecane, zwÅ‚aszcza w neurologicznych: nieprawidÅ‚owe napiÄ™cie mięśniowe ( obniżone, wzmożone), opóźniony rozwój psychoruchowy.

Jak przygotować się do zajęć?

Bardzo ważne jest, aby powoli zaznajamiać niemowlÄ™ z pÅ‚ywalniÄ…, zajÄ™ciami i dostosować zajÄ™cia do jego możliwoÅ›ci. Na pÅ‚ywalni, którÄ… wybierzemy muszÄ… być stworzone odpowiednie warunki: temperatura wody (dla niemowlÄ…t od 3 do 7 miesiÄ™cy – 32-33 st.C, w drugim półroczu 31-32 st.C) i otoczenia, woda w basenie powinna być oczyszczana przez filtry przepÅ‚ywowe i ozonowana. Aby dziecko miaÅ‚o komfort w czasie zajęć powinno być nakarmione okoÅ‚o 2 godziny wczeÅ›niej. 

Jest kilka przeciwwskazań do udziału w zajęciach na pływalni:

o    ostre infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego,
o    nawracajÄ…ce zakażenia i przewlekÅ‚e choroby ukÅ‚adu moczowego,
o    nawracajÄ…ce zapalenia ucha Å›rodkowego,
o    nasilony refluks żoÅ‚Ä…dkowo-przeÅ‚ykowy,
o    niektóre przewlekÅ‚e choroby ukÅ‚adu oddechowego (wady ukÅ‚adu oddechowego, mukowiscydoza,  ciężka astma oskrzelowa),                                                                                                    
o    niektóre choroby skóry ( nasilone atopowe zapalenie skóry, zmiany ropne, grzybice skóry, opryszczka),                                                                                                                     
o    uczulenie na ozon.                                                 

Nie powinno siÄ™ też chodzić na basen przez kilka dni po przebyciu infekcji, ale również wtedy, gdy widzimy, że dziecko ma gorsze samopoczucie danego  dnia ( np. : po szczepieniu, w czasie zÄ…bkowania).

Zajęcia na pływalni są wspaniałą zabawą, ale i okazją do nowych przeżyć dla odkrywających świat niemowlaków.

Dr n. med. Alicja Karney, SPECJALISTA PEDIATRII z Instytutu Matki i Dziecka  



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku