Urzędy Skarbowe zadbały jak mogły o to, aby przekazanie funduszy na rzecz organizacji pożytku publicznego nie było pracochłonne i pozwalało wesprzeć dokładnie te cele, które są bliskie podatnikom. Teraz decyzja o tym, czy i kogo wesprzemy, pozostaje już tylko w naszych rękach.

W całej Polsce na pomoc czeka 6518 placówek. Wyboru organizacji, na którą przekażemy nasz 1% podatku można dokonać korzystając np. ze strony www.ngo.pl. Decyzję można podjąć biorąc pod uwagę zasięg terytorialny organizacji lub rodzaj pomocy, jaką świadczy. Organizacje pożytku publicznego stanowią bowiem grupę bardzo zróżnicowaną pod tym względem. Zasadniczo można je podzielić na pięć grup biorąc pod uwagę obszary ich działań. Pierwszą stanowią organizacje zapewniające zabezpieczenie społeczne: świadczące m. in. pomoc społeczną, czy wsparcie dla niepełnosprawnych. Przykładem tego rodzaju działalności może być warszawski Bank Żywności SOS, który pozyskuje pożywienie dla świetlic środowiskowych, rodzinnych domów dziecka oraz domów opieki dla osób chorych i starszych.

Można także wyróżnić grupę organizacji działających na rzecz integracji i aktywizacji społecznej oraz na rzecz praw i wolności człowieka i obywatela. Taką organizacją jest np. Stowarzyszenie Obrony Konstytucyjnych Praw Człowieka i Obywatela z Jedliny Zdroju w województwie dolnośląskim. Czwartą grupę mogą stanowić  organizacje promujące naukę, kulturę, edukację i wychowanie, jak np. Fundacja Banku Zachodniego WBK, której głównym zadaniem jest stwarzanie szans dzieciom z rodzin ubogich, takich samych, jakie mają ich bogatsi rówieśnicy.  – Współcześnie ubóstwo to m.in. brak pieniędzy na pomoce naukowe, rozwijanie zainteresowań czy korepetycje – mówi Ewa Sobczyk, prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK.  – Bardzo ważne jest rozpoznawanie tych konkretnych przeszkód i dostosowywanie do nich narzędzi pomocy. Jeśli dziecko ma problem z dysleksją, to w pierwszej kolejności trzeba mu zapewnić opiekę logopedyczną – dodaje. Można także wydzielić organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa publicznego, które zapobiegają patologiom społecznym, zajmują się ratownictwem czy pomocą ofiarom katastrof bądź klęsk żywiołowych.

Pomóc w podjęciu decyzji, której z organizacji przekazać 1% podatku, mogą również wprowadzone w tym roku udogodnienia. Dzięki tym zmianom można przekazać fundusze dokładnie tej osobie, której chcemy udzielić naszego finansowego wsparcia. Jeśli nie wskażemy konkretnej osoby, 1% trafi na główne konto wybranej fundacji i będzie przeznaczony na cele statutowe. Wprowadzone w tym roku zmiany w formularzu pozwalają dotrzeć z pomocą do konkretnych osób. Możemy więc wskazać nie tylko organizację, na którą chcemy przekazać pieniądze, ale także jej podopiecznego. Rok temu informacja o tym, komu konkretnie chcemy pomóc wpisywana była w rubryce „inne informacje”. Obecnie w drukach PIT pojawiły się specjalne rubryki, w których podatnicy mogą informować, że chcą, aby 1% ich podatku trafił na konkretny cel, są to: PIT 28 - rubryka 133, PIT 36 - rubryka 309, PIT 36L - rubryka 109, PIT 37 - rubryka 128, PIT 38 - rubryka 62. Należy tam wpisać dane osoby, której chcemy pomóc. Najlepiej by było to hasło nadawane podopiecznemu przez fundację, a nie imię i nazwisko.

Organizacja ma trzy miesiące od ustawowej daty złożenia zeznania podatkowego na przekazanie pieniędzy na konta swoich podopiecznych. Aby pomóc podatnikom poznać problemy podopiecznych organizacji pożytku publicznego, a tym samym zbliżyć się do nich, powstają strony takie jak blog „Twój jeden procent może im pomóc”, gdzie można dowiedzieć się więcej o osobach, które czekają na naszą pomoc. Blog jest do dyspozycji każdego, kto chce wpisać informację o którymś z podopiecznych organizacji, dla którego można wpłacać jeden procent podatku. W imieniu potrzebującego może to zrobić także osoba trzecia, na przykład sąsiad. Takie wpisy mają pomóc niezdecydowanym podatnikom w podjęciu decyzji.

Od tego roku, jeśli wyrazimy zgodę, możemy znaleźć się na liście darczyńców danej fundacji i otrzymać podziękowanie za pomoc oraz dodatkowe informacje dotyczące jej działalności. Warto też pamiętać, że 1% to jedyna część podatku, o której sami decydujemy. Tylko od nas zależy gdzie trafi. Przekazanie go na wybraną organizację pożytku publicznego nic nie kosztuje, a może zmieniać na lepsze świat, który bezpośrednio nas otacza.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku