W tym roku wpływy pozyskane z 1 proc. podatku przez Fundację „Akogo?” zostaną przeznaczone między innymi na kontynuację budowy Kliniki „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka. By zakończyć inwestycję oraz stworzyć wzorcowe warunki opieki medycznej dzieciom po ciężkich urazach mózgu potrzeba jeszcze 9 mln zł.

Od kilku lat Polacy mogą decydować jak wykorzystać jeden procent swojego należnego podatku, wybierając organizację pożytku publicznego, którą chcą wesprzeć. Z roku na rok kwota gromadzonych funduszy jest coraz większa. W 2008 roku Fundacja „Akogo?” pozyskała w ten sposób dwukrotnie większa ilość środków niż rok wcześniej.

Fundacja „Akogo?” przeznaczy fundusze zebrane w 2009 roku m.in. na budowę Kliniki „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Budowa została rozpoczęta w marcu 2008 r. Już w lipcu zakończono stan surowy otwarty inwestycji. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz zatrudniająca wzorcowy zespół lekarzy, pielęgniarek oraz wolontariuszy klinika „Budzik” będzie oddziałem hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dla 15 dzieci po ciężkich urazach mózgu. Na miejscu będzie zapewniona również pomoc psychologiczna dla rodziców i opiekunów. W klinice będą przebywać dzieci z całej Polski, które będą rehabilitowane nawet do osiemnastu miesięcy po wypadku. Pacjenci będą tu leczeni według indywidualnego programu, uzgodnionego przez lekarzy, rehabilitantów, psychologów i rodziców.

Planowany termin ukończenia projektu przewidziano na koniec 2009 roku. Jednak w dużym stopniu jego zakończenie zależy od zgromadzenia potrzebnej kwoty w wysokości 9 mln zł.

Projekt Kliniki „Budzik” ma wymiar symboliczny. Obecnie w Polsce nie ma placówki medycznej, gdzie zapewnia się kompleksową i długoterminową opiekę dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, często w śpiączce. Ich leczenie wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji neurologicznej. Poza koniecznością wybudowania centrum medycznego, równie ważną kwestią jest stworzenie od podstaw procedur prawno-organizacyjnych, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie oddziału, w tym rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku