Kalendarz szkolny nieubłaganie zmierza w kierunku egzaminów maturalnych. Wielu zaczęło odliczanie. Zamiast wpadać w panikę lepiej spokojnie zaplanować naukę. Przecież nie ma nic gorszego niż nudna, trudna i głupia...

Zachowaj Rzymski spokój

Zanim zaczniesz się uczyć musisz zrobić wstęp do nauki. Zastanów się jak pracuje mózg. Poznaj kilka sposobów na zapamiętywanie (uruchom  wyobraźnię, wprowadź skojarzenia, zabaw się w "rzymski pokój").  W ten sposób odblokujesz się i opuści cię strach, który potrafi skutecznie uniemożliwić naukę.
Rzymski pokój – jedna z mnemotechnik -  bardzo przydatna w zapamiętywaniu dużych ilości informacji. Wyobraźmy sobie na przykład swój pokój i wszystko co się w nim znajduje. Poszczególne elementy znajdujące się w pokoju połączmy z pojedynczymi zagadnieniami, których się właśnie uczymy. Wymyślmy jakąś historię, dzięki której łatwiej nam będzie zapamiętać trudny materiał i sami się przekonajmy jak łatwo pójdzie zapamiętywanie "upiornie" trudnego i nudnego materiału.

Kucie jest nudne

Musisz widzieć sens - kucie jest nudne. Nie wyłączaj swego mózgu przez "kucie" - pamiętaj - wiedza nauczyciela i podręcznik są po to, żebyś mógł zacząć się zastanawiać, poszukiwać, a czasem nie zgadzać się z tym czego się dowiadujesz. Uruchom myślenie, zadawaj pytania, zastanawiaj się (dlaczego właśnie tak a nie inaczej?). Jeśli pakujesz do głowy fragmenty informacji - robisz z mózgu śmietnisko. Nie będziesz mógł ich dobrze wykorzystać czyli praktycznie zastosować, większość zapomnisz. Dobra informacja musi być na czymś "zawieszona". To jak drzewo z rozrastającą się coraz większą ilością gałązek.

Zaplanuj

Na  początku odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego właśnie tego się uczysz (to jest właśnie pień twojego drzewa), w jaki sposób przyda ci się to później, czyli jak wykorzystasz swoją wiedzę w praktyce. Masz szansę zobaczyć sens tego co teraz jest tylko nudne i głupie. Już wiesz dlaczego - teraz dowiedz się jak? Jeśli lubisz jakąś dziedzinę, nie będzie cię trzeba namawiać do poszerzania wiedzy na jej temat. Są  jednak i takie przedmioty, które nas nie interesują i jeżeli się ich uczymy, robimy to głównie z powodu motywacji, jaką jest ocena. Teraz przekonać musisz siebie, że zasługujesz na dobrą ocenę.

Jak się uczyć? - MNEMOTECHNIKA!

Pod warunkiem, że już teraz zaczniesz ćwiczyć (tego też trzeba się nauczyć).
Poszukaj na ten temat informacji - to będzie twój pierwszy zamierzony krok w wyznaczonym przez siebie kierunku.

Zastanów się jak czytasz!

Jeśli czytasz ulubioną książkę - rozsmakowujesz się w niej, czytasz dokładnie, często nadając w myśli intonację dialogom. Nie  myślisz o tym, żeby się skupić. Skupienie przychodzi samo. Pochłanianie wiedzy podręcznikowej nie przychodzi już tak łatwo. Zabierając się do czytania podręcznika musisz obrać sobie cel, którego będziesz szukać (jakaś data, wydarzenie). To jak zabawa w detektywa. Twoje poszukiwanie sprawi, że będziesz zaangażowany więc i skoncentrowany. W trakcie poszukiwań nie musisz dokładnie śledzić każdego słowa. Zobaczysz swoje zdziwienie, że wiesz, że umiesz!

Rodzina i przyjaciele

Rozmawiaj z innymi na temat tego, czego się uczysz. Rodzina, przyjaciele, znajomi z klasy - spotykajcie się i wymieniajcie wiadomościami. Zdobądź pełną humoru i rzetelnej wiedzy planszówkę "Wygraj z maturą" -  nawet przy pewnych "wpadkach", będziesz pewny swojej wiedzy. Studenci i maturzyści oceniają tę grę jako rewelację pod względem merytorycznym, z doskonale dawkowanym humorem. Zresztą, to rozrywka nie tylko dla maturzystów ale dla wszystkich mających zdrowe podejście do nauki, traktujących ją  jako „odskocznię” od nużącego przyswajania wiedzy. Grając, będziesz mógł „przeżyć” na wesoło egzamin maturalny, w miły sposób przyswoić zagadnienia maturalne z różnych dziedzin  i dzięki temu prawdziwa matura nie będzie cię już tak stresować. Jak więc widzisz, można łączyć przyjemne z pożytecznym.

Ćwiczenia bez końca

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Pamiętaj! Chcieć to móc - jak widać bez chęci nie da się uczyć. Ale żeby mieć chęć musisz sobie postawić cel, znaleźć motywację. Całe życie przed Tobą! I co TY na to?

Gra edukacyjna „Wygraj z maturą” daje możliwość rozluźnienia przy dopingującej jednocześnie rozrywce. Odpowiadając na pytania z języka polskiego, historii, geografii, angielskiego i kategorii omnibus, czyli wiedzy ogólnej, można odświeżyć zdobyte wiadomości i rywalizować z przyjaciółmi lub w gronie rodzinnym. Tematyka pytań w grze została opracowana przez najlepszych doświadczonych nauczycieli klas maturalnych w oparciu o standardy egzaminacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tak przygotowywane zestawy pytań i odpowiedzi zostały dodatkowo zweryfikowane pod względem merytorycznym przez innych nauczycieli oraz metodyków nauczania poszczególnych przedmiotów. W zestawach znajdziemy pytania łatwiejsze i trudniejsze, odnoszące się do typowych kanonów maturalnych, jak również wybrane mniej znane ciekawostki, które pozwolą zabłysnąć na egzaminie maturalnym czy w towarzystwie. Pola „Przypadek”, „Studniówka” i „Próbna matura”, które dodają lekkości rozgrywce, stawiają gracza w sytuacjach przerysowanych ze szkolnych lat.

„Wygraj z maturą” to edukacyjna gra planszowa nie tylko dla licealistów. W sposób „przyjemny i pożyteczny” pozwala na powtórzenie materiału, a także wspólna zabawę w gronie przyjaciół i rodziny. Czas trwania gry: 45-60 minut Liczba graczy: 1-6 lub zespoły.

Sugerowana cena: 99,99 pln.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku