Każdy z nas doskonale zna powiedzenie o wstawaniu prawą i lewą nogą. Aby więc zapewnić sobie pomyślność dnia, już z samego rana warto pamiętać o wstawaniu tylko i wyłącznie prawą nogą. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasze nogi nie chcą wcale wstać...

Nogi to nasz główny środek transportu. Dzięki nim możemy się sprawnie poruszać i przemieszczać. Niestety są one bardzo narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje i uszkodzenia. Co więcej nasze złe przyzwyczajenia nie wpływają pozytywnie na kondycję naszych nóg. Kiedy panie dumnie kroczą na wysokich obcasach, a panowie uprawiają sporty obciążające nogi, bez odpowiedniego przygotowania do intensywnego wysiłku, wzrasta ryzyko wystąpienia bólu lub kontuzji. I tak każda grupa zawodowa, wiekowa czy też społeczna narażona jest na liczne bóle i urazy kończyn dolnych.

Problem naszych nóg
To, że dbać należy o kondycję i zdrowie naszego narządu ruchu, wie każdy z nas. Jednak nasza uwaga zostaje skupiona na nim dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać ból. Jest to naturalna obrona organizmu przed pewnymi nieprawidłowościami zaistniałymi w naszym ciele.  

Ochładzanie pomaga

Wiele dolegliwości bólowych ma podłoże zapalne. Najczęstsze dolegliwości - bóle kostno-stawowe są spowodowane stanem zapalnym w nadmiernie napiętych i przeciążonych mięśniach takich jak mięśnie uda i podudzi. Objawom bólowym stanu zapalnego często towarzyszy obrzęk i przekrwienie, dlatego aby je zmniejszyć warto schłodzić bolące miejsce.

W ostatnich latach coraz częściej stosuje sie krioterapię. Najpierw doceniono jej skuteczność w chorobach reumatycznych, gdzie proces zapalny stawów jest bardzo intensywny, a ochłodzenie "płonącego" stawu przynosiło dużą poprawę. Pacjenci, którym zalecono skorzystanie z tej metody leczniczej, przebywają w pomieszczeniu, w którym temperatura spada nawet poniżej -20o C. Prawdziwa krioterapia z wykorzystaniem specjalnych komór z niską temperaturą zalecana jest dla osób z intensywnym stanem zapalnym. Także w "zwykłych" urazach, gdy powstają sińce, czy w skręceniach, gdy zbiera się w uszkodzonym stawie płyn zapalny, standardowe leczenie zimnem zmniejsza obszar urazu, ułatwiając późniejsze gojenie.

Istnieje również nowy, innowacyjny sposób radzenia sobie z bólem. W przypadku stłuczeń, skręceń lub pojawienia się obrzęków pourazowych, czy też sińców świetnie sprawdza się hydrożelowy plaster najnowszej generacji – PREL blue. Jego działanie oparte jest na formule Hydronique, dzięki której możliwy jest natychmiastowy efekt terapeutyczny, a w miejscu przyłożenia plastra skóra może oddychać. Mentol zawarty w PREL blue szybko zredukuje ból i zmniejszy obrzęk. Oprócz przyjemnego uczucia chłodu, PREL blue ładnie pachnie, jest dyskretny, bo nie widać go pod ubraniem, a także nie zostawia na nim nieestetycznych śladów. Plaster łatwo schować do plecaka czy kieszeni, więc można go mieć zawsze pod ręką. Łatwy do założenia i bezbolesny przy usuwaniu. 

Ciepło też pomoże
Należy pamiętać, że są różne przyczyny bólu. Mogą być one spowodowane m.in. przez chorobę reumatyczną, grypę lub przeziębienie, zwichnięcia i stłuczenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów czy po prostu przeciążenie. Leczenie jest uzależnione od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem zastrzyków, jak również stosowanych miejscowo maści, żelów, plastrów zawierających substancje przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo pomocne są również zabiegi rehabilitacyjne, ciepłe kąpiele, odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

W przypadku bólów pourazowych początkowo stosuje się ochładzanie bolącego miejsca, a dopiero później rozgrzewanie. Łagodzenie dolegliwości zależy od stopnia ich zaawansowania. Niezależnie jednak od przyczyny dolegliwości w leczeniu miejscowym bardzo pomocne mogą okazać się rozgrzewające hydrożelowe plastry  PREL red z kapsaicyną i salicylanem glikolu. Cząsteczki substancji aktywnych plastra zawieszone są w hydrożelowym podłożu. Nowoczesna technologia zapewnia szybki efekt terapeutyczny, umożliwiając przenikanie substancji aktywnych (kapsaicyny i salicylanu glikolu) do głębszych warstw skóry.  Kapsaicyna w kontakcie ze skórą pobudza receptory czuciowe (stąd uczucie ciepła), zaś salicylan glikolu ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. Te połączone właściwości obu substancji są wykorzystywane do leczenia dolegliwości bólowych. Plaster zmniejsza stan zapalny i przynosi ulgę. Jest pomocny w nerwobólach i bólach reumatycznych. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po 15 -30 minutach po jego aplikacji. PREL red nie podrażnia ani nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać. Ma przyjemny zapach, nie pozostawia śladów na ubraniu. Co jest bardzo istotne - łatwo się odkleja, nie wywołując efektu depilacji, tak częstego przy stosowaniu tradycyjnych plastrów.

Zdrowe nogi podstawą udanego dnia
Zaburzenia w narządzie ruchu rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy. Dopiero z biegiem czasu występują dokuczliwe dolegliwości bólowe, które mogą dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów, tkanek około stawowych, czy też tkanki nerwowej. Niewłaściwe ułożenie nóg podczas siedzenia i leżenia, wychłodzenie kończyn czy naciągnięcia mięśni podczas gwałtownego ruchu także generują tego rodzaju ból. Odpoczywając staramy się przyjąć jak najwygodniejszą dla nas pozycję. Często wygoda nie jest łaskawa dla mięśni, powodując ich nadmierne przykurcze. Najlepszym przykładem jest fotel, w którym zajmujemy pozycję półleżącą, co powoduje przykurcz mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Wygodnie jest nam także z nogą założoną na nogę, a w ten sposób powodujemy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Warto też pamiętać o bezpiecznym ułożeniu nóg podczas długiej pracy w pozycji siedzącej, a także o kilku minutowych przerwach dla rozluźnienia mięśni.

Pomocne mogą okazać się delikatne masaże i ogrzewanie bolących miejsc (np. poprzez naklejenie plastra PREL red). Jeśli bóle są uporczywe i nie ustępują lub są konsekwencją wypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, powinniśmy zadbać o prawidłową, prostą postawę. Jednak jeśli już doświadczamy bólu, warto skorzystać z nowoczesnych sposobów walki z nim. Ulgę w powtarzających się dolegliwościach tego typu przynieść mogą innowacyjne plastry hydrożelowe.

Walka z bólem nigdy nie była łatwa, ale najnowsze osiągnięcia okazują się nam niezwykle pomocne. Dziś już nie musimy pochłaniać ton tabletek przeciwbólowych, które uszkadzają wątrobę i żołądek, ani wsmarowywać kilka razy dziennie maści o przykrym zapachu, które brudzą nam ubrania. Warto zatem pamiętać, by mieć pod ręką niezwykle skuteczne plastry - rozgrzewające lub chłodzące, które pomogą zwalczyć ból w zależności od źródła dolegliwości. 





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna
Plecaki skórzane

Wersja do druku