Od dawna wiadomo, że gładka i promienna cera jest oznaką zdrowia. Na stan naszej skóry ma wpływ wiele czynników, między innymi dieta. Przed okresem wakacyjnym wiele osób decyduje sie radykalne diety. Diety takie dają efekt szybkiej utraty wagi, lecz przez zmniejszony lub selektywny dobór składników odżywczych mogą się one w bardzo niekorzystny sposób odbić na stanie skóry.
Przy źle zbilansowanym sposobie odżywiania skóra staje się słabsza i brak jest odporności na różne bodźce fizyczne i chemiczne. Prawidłowa dieta powinna zawierać wszystkie składniki niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu tj. białko, składniki mineralne, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i sole mineralne. Składniki te stanowią materiał budulcowy, energetyczny, wpływają na prawidłową przemianę materii oraz katalizują odpowiednie reakcje chemiczne zachodzące w organizmie.

Ważnym aspektem prawidłowego żywienia jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.  Produkty kwasotwórcze powinny być dostarczane w mniejszym stopniu, gdyż mogą powodować zwiększoną wrażliwość skóry na podrażnienia. Natomiast produkty zasadotwórcze tę wrażliwość zmniejszają. Do produktów kwasotwórczych można zaliczyć m. in. mięso, ryby, przetwory zbożowe, słodycze, zaś do zasadotwórczych owoce, jarzyny, mleko.

Również diety skupiające się na dostarczaniu organizmowi głownie jednego składnika odżywczego mogą zaszkodzić wyglądowi skóry. Czasami nie tyle co niedobór jednego składnika wpływa negatywnie na skórę, co nadmiar drugiego. Wykazano, że np. nadmiar węglowodanów zwiększa skłonność do występowania uczuleń, dlatego warto dbać o zachowanie równowagi miedzy poszczególnymi związkami odżywczymi.  

Najczęściej w wpływie diety na funkcjonowanie organizmu zwraca się uwagę na zawartość witamin. Są to substancje, które w znaczny i szybki sposób wpływają również na wygląd skóry. Chcąc mieć zdrowo wyglądającą cerę należy zwrócić uwagę by spożywane produkty były bogate w takie witaminy jak witamina C, A, E, witaminy z gr. B oraz witaminę F, czyli oleje zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak mimo tak pozytywnego wpływu witamin na skórę są one substancjami, które dostarczane są w małych ilościach do organizmu. Codzienna urozmaicona dieta powinna pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminy, a zażywanie większych ilości np. poprzez wzmożoną suplementację jest niewskazane (chyba, że zalecone przez lekarza) i nie wpłynie na poprawę stanu skóry w szybszym tempie.

Oprócz prawidłowego doboru substancji odżywczych, należy także pamiętać by przygotowywane posiłki były lekkostrawne. Zaburzenia perystaltyki jelit mogą objawiać się zbytnią bladością, wypryskami czy zaczerwienieniem okolic nosa. Substancją wspomagającą prawidłową pracę jelit jest błonnik. Oprócz pobudzania ruchów robaczkowych, przeczyszcza jelita, a także powoduje szybsze odczucie sytości podczas jedzenia.

Ostatnim składnikiem diety na który należy zwrócić uwagę jest woda. Dziennie wskazane jest by dostarczyć organizmowi około 2 litrów. Dobre nawilżenie skóry od wewnątrz poprawia jej elastyczność i jest efektywniejsze, niż stosowanie zewnętrznych kosmetyków. W okresie letnim takie nawilżanie jest szczególnie ważne, gdyż poprzez skórę organizm traci dużo płynów wraz z potem.

Tryb życia jaki i rodzaj stosowanej diety mają znaczący wpływ na wygląd zewnętrzny. Stosując się do kilku ogólnych zasad - różnorodności i lekkostrawności posiłków - można wspomóc starania o zdrową cerę i młody wygląd na dłużej.



Autorka prowadzi blog:www.pastelowoszare.blogspot.com

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku