Przy wyborze metody antykoncepcji zwracamy uwagę na wiele czynników, jednak w pierwszej kolejności kierujemy się jej skutecznością. Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej określa zaś wskaźnik Pearla, zwany także Indeksem Pearla. Jak się go oblicza? Jaka jest jego wartość dla poszczególnych metod? Dlaczego czasem dla tej samej metody podaje się różną wartość?

Pan Pearl
Raymond Pearl byÅ‚ amerykaÅ„skim biologiem i statystykiem, który nie tylko wykazaÅ‚ w 1938 roku zgubny wpÅ‚yw palenia na zdrowie, ale także – opracowaÅ‚ równanie sÅ‚użące do wyliczania skutecznoÅ›ci poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a Å›ciÅ›lej mówiÄ…c: wskaźnik niepowodzeÅ„ danego Å›rodka. Wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć autora), przedstawia bowiem ilość niepożądanych ciąż do jakich doszÅ‚o w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujÄ…cych danÄ… metodÄ™ antykoncepcji. Dlatego też im mniejszÄ… ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda. Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeÅ„ wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par wÅ‚aÅ›nie tyle (czyli 80 do 90) bÄ™dzie spodziewać siÄ™ dziecka.

Różne wartości
Choć wskaźnik ten wydaje siÄ™ prosty, to jednak w wielu źródÅ‚ach możemy znaleźć różne wartoÅ›ci wskaźnika dla tych samych Å›rodków antykoncepcyjnych. SkÄ…d ta różnica? Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikajÄ…ca z badaÅ„ klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem czÄ™sto spotykany jest zwÅ‚aszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdzie wiele kobiet zapomina o przyjÄ™ciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkÄ™ w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bÄ…dź wiÄ™cej), bÄ…dź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), skuteczność tabletki jest mocno obniżona. Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, bÅ‚ony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejÄ™tnego zakÅ‚adania danego Å›rodka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doÅ›wiadczenia kobiety. CiekawÄ… alternatywÄ… sÄ… zatem komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które bÄ™dÄ…c certyfikowanym urzÄ…dzeniem medycznym sÅ‚użącym do antykoncepcji, charakteryzujÄ… siÄ™ skutecznoÅ›ciÄ… piguÅ‚ki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejÄ™tnoÅ›ci.

Dobra wartość

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod wzglÄ™dem wartoÅ›ci indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane sÄ… metody o wskaźniku do 2 (przypomnijmy – wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia 2 kobiety zaszÅ‚y w nieplanowanÄ… ciążę), Å›rednio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartoÅ›ci uważa siÄ™ metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY

WSKAŹNIK PEARLA

Tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa – np. Yasmin, Logest)

0,2 - 0,5

Tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira)

0,2 – 1,4

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly

0,64

Krążek dopochwowy (NuvaRing)

0,65

Tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa – np. Anteovin )

0,7

plaster antykoncepcyjny

0,9

MinipiguÅ‚ka (jednoskÅ‚adnikowa – np. Cerazette, Azalia)

Od 1 do 3

Metoda objawowo termiczna Rötzera

Od 1 do 3

Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

Od 1 do 3

Prezerwatywa

Od 3 do 7

Prezerwatywa dla kobiet

Od 5 do 25

Dopochwowe środki plemnikobójcze

Od 8 do 36

Stosunek przerywany

Od 10 do 35

Brak antykoncepcji

Od 80 do 90


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

antykoncepcja

Wersja do druku