Statystyki zachorowań na nowotwory są druzgocące. To druga pod względem śmiertelności choroba w Polsce. Żyjemy jednak w czasach, kiedy rozwój medycyny coraz skuteczniej redukuje zachorowalność na raka. Istnieją już badania, które wykrywają u kobiet mutacje genowe związane ze zwiększonym ryzykiem występowania raka piersi czy jajnika.

Szacuje siÄ™, że wÅ›ród Polek 30 proc. przypadków zachorowania na raka piersi, powstaje wskutek wysokiej genetycznej predyspozycji. Uszkodzenie czyli tzw. mutacja genu BRCA 1, należącego do grupy genów kontrolujÄ…cych prawidÅ‚owe podziaÅ‚y komórkowe, zwiÄ™ksza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi czy jajnika. W rodzinach z co najmniej jednÄ… osobÄ… z wykrytÄ… mutacjÄ… BRCA 1, wykluczenie lub też potwierdzenie nosicielstwa mutacji można ocenić ze 100 proc. pewnoÅ›ciÄ…. Szczególnej obserwacji powinny być poddane osoby, u których wÅ›ród krewnych I i II stopnia wystÄ™powaÅ‚y zachorowania na raka. – Takie badanie nie wymaga skierowania od lekarza i polega na pobraniu wymazu z policzka. PróbkÄ™ wysyÅ‚amy nastÄ™pnie do laboratoriów i po 20 dniach pacjentka otrzymuje wynik – mówi dr n. med. Aleksandra Szczęśniak–Chmielecka, ginekolog w Klinice Medical Prestige w Poznaniu.

Nie warto żyć w strachu

Badanie, którego celem jest wykrycie mutacji genu BRCA 1, wskazuje na predyspozycje do zachorowania kobiety na raka piersi i/lub jajnika. W przypadku wykrycia obciążenia genetycznego, u nosicielki wystÄ™puje 80 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi. - Należy jednak podkreÅ›lić, że wystÄ…pienie mutacji wcale nie oznacza, że dana osoba zachoruje – tÅ‚umaczy dr Szczęśniak–Chmielecka. - WykrywajÄ…c chorobÄ™ w jej poczÄ…tkowym stadium oznacza, że przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, ryzyko zachorowania może spaść nawet do 10 proc. i przyczynić siÄ™ nie tylko  do poprawy zdrowia, ale czasem nawet do uratowania życia pacjentki – dodaje.

Nowe możliwości profilaktyki

Oprócz regularnych wizyt u ginekologa, które powinny rozpocząć siÄ™ u kobiet już po 20 roku życia, konieczne jest również samodzielne wykonywanie badaÅ„ piersi przez dotyk (przynajmniej raz w miesiÄ…cu mniej wiÄ™cej w tym samym dniu cyklu). Samokontrola powinna obejmować obie piersi, jak również miejsca wystÄ™powania wÄ™złów chÅ‚onnych. Ze wzglÄ™du na zwiÄ™kszajÄ…ce siÄ™ z wiekiem zagrożenie zachorowania na nowotwór piersi, kobiety po 40 roku życia oprócz USG powinny poddawać siÄ™ także badaniu mammograficznemu. - Warto potraktować badanie BRCA 1 jako jeden ze sposobów profilaktyki raka piersi – przekonuje dr Szczęśniak–Chmielecka. Rachunek korzyÅ›ci jest oczywisty. PodejmujÄ…c decyzjÄ™ o przystÄ…pieniu do badania, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka piersi/jajnika z 80 do 10 proc. Z kolei wykrycie nowotworu w jego wczesnej fazie może oznaczać jego caÅ‚kowite wyleczenie. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku