Związki organiczne i składniki mineralne pełnią szereg funkcji w naszym organizmie i odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządów ludzkiego organizmu. Powinniśmy dostarczać je wraz z dietą, a jeśli to niezbędne - również suplementować. Jednym z takich składników mineralnych jest jod. Dowiedz się, czym jest jod, a czym jodek potasu, jak działa oraz kiedy przyjmować jod w tabletkach.

Co to jest jod?

Jod jest składnikiem odżywczym, pierwiastkiem, który naturalnie występuje w organizmie w bardzo małej ilości. Znajduje się on głównie w tarczycy. Jod odpowiada za prawidłową pracę tego narządu, biorąc udział w powstawaniu hormonów tarczycowych - tyroksyny i trijodotyroniny (1). To właśnie te dwa hormony mają istotny wpływ na układ nerwowy, metaboliczny, na pracę mózgu, przemianę materii i odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała(2).

Biorąc to wszystko pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że jod jest jednym z niezbędnych składników pośredniczących w procesach zachodzących w naszym organizmie. Ponadto jod działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie(3). Jod jest naturalnie obecny w nadmorskim powietrzu oraz w rybach i algach morskich i to w całkiem sporych ilościach(4).

Co to jest jodek potasu?

Jodek potasu jest rozpuszczalnym w wodzie związkiem chemicznym, który możemy spotkać w zwykłej soli kuchennej używanej do gotowania, ponieważ wykorzystuje się go w procesie jodowania soli. Proces ten odbywa się w naszym kraju od 1997 roku w ramach specjalnego programu, który ma na celu dostarczać odpowiedniej dawki jodu do każdego gospodarstwa domowego(5). Jodek potasu jest więc nośnikiem jodu i dostarcza go do organizmu.

Jodkiem potasu określa się również suplementy diety zawierające ten związek. Jod w tabletkach stosuje się u osób mających niski poziom jodu w swoim organizmie, jak również u tych, które potrzebują dodatkowego wsparcia pracy tarczycy. Jodek potasu zalecany jest także kobietom w ciąży, u których zapotrzebowanie na jod znacząco się zwiększa(6). Wykorzystuje się go także w dermatologii.

Trzeba pamiętać, że jod w tabletkach powinno się wprowadzić do diety jedynie wtedy, gdy zostało to z konkretnego powodu zalecone przez lekarza.

Jod a jodek potasu

Podsumowując, jod jest naturalnie występującym pierwiastkiem, który oprócz śladowej ilości w naszym organizmie, znajduje się w istotach morskich, rybach, owocach morza, algach, a także w nadmorskim powietrzu. Jodek potasu jest związkiem chemicznym dostarczającym jod. Pierwszy z nich może być wchłaniany wraz z dietą lub za pomocą dróg oddechowych, a nośnikiem drugiego będą tabletki z jodkiem potasu.

Jod w tabletkach

Tabletki doustne z jodkiem potasu to wygodny sposób na niski poziom jodu w organizmie. Jod w tabletkach bez recepty jest łatwo dostępny, lecz jego suplementację najlepiej skonsultować ze specjalistą. Przyjmowanie nieprawidłowej dawki jodu, zbyt małej, ale też zbyt dużej, może nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne, dlatego nie warto tego lekceważyć

Suplementacja jodu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów unikają spożywania soli jodowanej bądź dla tych, które są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Suplement z jodkiem potasu przepisywany jest też kobietom w ciąży, jak również poleca się tabletki z jodem jako wsparcie tarczycy(7).

1) Sorrenti S, Baldini E, Pironi D, et al. Iodine: Its Role in Thyroid Hormone Biosynthesis and Beyond. Nutrients. 2021;13(12):4469. Published 2021 Dec 14. doi:10.3390/nu13124469

2) Mullur R, Liu YY, Brent GA. Thyroid hormone regulation of metabolism. Physiol Rev. 2014;94(2):355-382. doi:10.1152/physrev.00030.2013

3) Aceves C, Mendieta I, Anguiano B, Delgado-González E. Molecular Iodine Has Extrathyroidal Effects as an Antioxidant, Differentiator, and Immunomodulator. International Journal of Molecular Sciences. 2021; 22(3):1228. https://doi.org/10.3390/ijms22031228

4) https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/iodine/

5) Ministerstwo Zdrowia: Profilaktyka Jodowa w Polsce: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-jodowa-w-polsce.

6) Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, Huras H, Fuchs T, Pawlosek A. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations on supplementation during pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91(10):644-653. doi:10.5603/GP.2020.0159

7) https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/