Z definicji peruka to umocowane na siatce sztuczne lub naturalne włosy ułożone na kształt fryzury. Pierwsze modele stosowano już w czasach starożytnych, a szczególną popularnością cieszyły się wówczas wśród mieszkańców Egiptu. Wielu z nich codziennie zakładało peruki. W ten sposób podkreślano swój status społeczny, jak również chroniono skórę głowy podczas podróży. Natomiast obecnie noszenie peruki na co dzień najczęściej wybierają kobiety, które straciły swoje naturalne włosy w wyniku chemioterapii – jest to jednak rozwiązanie korzystne dla znacznie większej grupy osób. Zastanówmy się, kto może z niego skorzystać i jakie ma ono zalety.

 

Peruki: kto może ich używać na co dzień?

 

Codzienne noszenie peruki może wybrać właściwie każdy, kto tego chce. Można jednak wymienić kilka grup, dla których jest to idealne rozwiązanie.

Czasem opisywane rozwiązanie wybierają również seniorzy chcący ukryć przerzedzanie się fryzury i postępującą siwiznę.

 

Jakie są zalety noszenia peruki?

Noszenie peruki ma wiele zalet. Do największych atutów należy to, że może mieć działanie terapeutyczne – poprawić samopoczucie oraz przywrócić pewność siebie. Wysokiej jakości naturalne peruki damskie lub męskie są trudne do odróżnienia od prawdziwych włosów danej osoby, co sprawia, że dobrze ukrywają wszelkie niedoskonałości. Inną korzyścią jest ułatwianie eksperymentowania z modą, przykładowo możliwość zmiany koloru fryzury bez konieczności farbowania. Niewątpliwą zaletę stanowi też wygoda – prawidłowo założonej peruki nie trzeba dodatkowo poprawiać.

Na koniec warto dodać, że w przypadku, gdy nie chce się całkowicie zastępować własnych, naturalnych włosów, a jedynie zwiększyć ich objętość, lepszym rozwiązaniem mogą być treski (czyli doczepiane pasma) bądź męski lub damski tupet.