Obecnie coraz częściej ze względu na szybkie tempo życia, brak czasu na regularne posiłki, dużo stresu i chroniczne zmęczenie, coraz więcej osób szuka suplementów, które dostarczyłyby im wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Najlepiej, aby były one wszystkie zamknięte w jednej tabletce. Z tego powodu coraz częściej sięgamy po multiwitaminę. Czy jednak jest ona w stanie uzupełnić niedobory żywieniowe? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

 

Czym jest multiwitamina?

Multiwitamina to kompleksowy zestaw witamin i minerałów, który został skomponowany w taki sposób, aby uzupełniał niedobory pewnych składników. Obecnie na rynku dostępne są preparaty dedykowane zarówno osobom dorosłym, seniorom, jak i dzieciom. Bez problemu znajdziemy również produkty, które zostały skomponowane w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby poszczególnych grup, a więc osób aktywnych, kobiet, mężczyzn, sportowców czy seniorów. Kompleksy witamin dostępne na: https://terranovapolska.pl/blog/kompleksy-witamin-n73 zawierają kilka różnych witamin i minerałów zamkniętych w jednej tabletce. Dzięki temu, zamiast łykać kilku lub kilkunastu osobnych preparatów, można zażyć tylko jeden.

Jakie witaminy znajdują się w multiwitaminie?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jakie witaminy znajdują się w multiwitaminie, nie jest prosta, ponieważ każdy producent decyduje się na wykonanie takiego preparatu w inny sposób. Z tego powodu składy poszczególnych produktów mogą się bardzo między sobą różnić. Nawet preparaty pochodzące od tego samego producenta, dedykowane innym grupom wiekowym, mogą zawierać inną mieszankę składników: witamin i minerałów. Z tego powodu, przed zakupem takiego produktu, zawsze warto wcześniej zapoznać się z informacjami producenta dotyczącymi składu takiego preparatu i jego przeznaczenia, a także instrukcją stosowania. Za każdym razem decyzję o rozpoczęciu suplementacji multiwitaminą warto skonsultować również ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak działa multiwitamina?

Działanie multiwitaminy uzależnione jest od składu takiego produktu, rodzaju zastosowanych w nim substancji, a także ich stężenia. Zazwyczaj jednak takie preparaty mają za zadanie wzmocnić odporność, zniwelować uczucie zmęczenia i znużenia, wspomóc układ nerwowy oraz kostno-stawowy, a także mięśnie. Niektóre dedykowane są osobom zmagającym się z kruchymi paznokciami, włosami czy szorstką skórą. Dostępne na rynku preparaty mogą także wpłynąć pozytywnie na pamięć i koncentrację i wspomagać wydolność fizyczną. Pamiętajmy jednak, że produkty takie nie mogą być zamiennikiem zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.