Wybór schodołazu nie jest decyzją, którą podejmujemy codziennie. Urządzenie to może z powodzeniem służyć wiele lat, zatem przed zakupem warto poważnie zastanowić się nad jego parametrami. Ma to wpływ zarówno na możliwość stosowania, jak i komfort użytkowania. Jakie dane techniczne schodołazu są istotne? Na jakie inne szczegóły należy zwrócić uwagę?

 

Waga – czynnik wpływający na bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych to urządzenia, które w 99% przypadków wymagają obsługi przez drugą osobę. Oznacza to, że opiekun poza samym operowaniem na schodach, musi także transportować je w budynku, a jeśli jest taka konieczność – umieścić w pojeździe. Ze względu na to warto sprawdzić wagę urządzenia. Niektóre modele mogą pochwalić się kompaktowymi rozmiarami i niewielką wagą, dlatego sprawdzą się w wielu sytuacjach. Jeśli opiekun obawia się, że nie będzie w stanie bezpiecznie obsługiwać urządzenia i samodzielnie go transportować, powinien wybrać model o jak najmniejszej wadze, które wpływa także na komfort użytkowania.

 

Oprócz wagi sprzętu należy sprawdzić dopuszczalne obciążenie schodołazu. Niektóre modele mogą unieść jedynie 100 kg, a inne nawet 200 kg. Warto zwrócić na to uwagę przede wszystkim wtedy, gdy szukamy urządzenia do wózka elektrycznego – nie każdy schodołaz jest dostosowany do transportu tego typu pojazdów.

Bateria i zasięg – dla jak najlepszej efektywności pracy

Schodołazy elektryczne napędzane są energią pochodzącą z akumulatorów. Tego typu bateria ma swoją wydajność, co wpływa na wydajność urządzenia. Przed zakupem należy sprawdzić, jaką moc i pojemność ma akumulator, a także ile stopni jest w stanie pokonać urządzenie na pełnej baterii. Dzięki temu ocenisz, jak często konieczne będzie ładowanie.

 

Na efektywność pracy schodołazu wpływ może mieć rodzaj schodów, po których porusza się urządzenie. Niektóre z nich może pokonać w krótszym czasie, zużywając tym samym mniej energii. W karcie technicznej należy szukać informacji o tym, z iloma stopniami urządzenie poradzi sobie w ciągu minuty. Będzie to pomocne w oszacowaniu czasu niezbędnego do pokonania np. całej klatki schodowej. Wiedza ta bez wątpienia będzie bardzo przydatna przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

 

Parametry techniczne oferowanych urządzeń udostępniają sklepy specjalizujące się w sprzęcie i akcesoriach dla niepełnosprawnych. Szeroki wybór schodołazów znajdziesz na pokonaj-bariery.pl.

Parametry schodów – niezbędne przy wyborze schodołazu

Kiedy mamy już pewność, że posiadany wózek i schodołaz będą ze sobą współpracować, a wybrane urządzenie wyróżnia efektywna bateria oraz komfortowa waga należy sprawdzić jeszcze parametry schodów, czyli między innymi szerokość i kąt nachylenia. Powinny umożliwiać wygodny transport niepełnosprawnego w bezpiecznych warunkach. Barierę mogą stanowić również wysokość i głębokość stopni. Większość schodołazów jest dostosowana do standardowych wymiarów schodów o 15–17 cm wysokości i 29–30 cm głębokości. Jeśli w zamieszkiwanym budynku klatka schodowa i ciągi schodowe mają nietypową budowę, należy zwrócić na te parametry szczególną uwagę. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele modeli schodołazów, więc znalezienie urządzenia, które będzie odpowiednie w danych warunkach, nie powinno stanowić problemu. Jeśli nie zapomnisz sprawdzić wspomnianych powyżej parametrów, będziesz mieć pewność, że decyzja zakupowa była trafna i szybko odczujesz korzyści z użytkowania schodołazu.