Lampy do pokoju dziecięcego muszą łączyć wiele cech. Powinny być praktyczne, dekoracyjne, bezpieczne. Dobrze jest również, jeśli stymulują rozwój malucha i pomagają rozwijać wyobraźnie. W pokoju dziecięcym pojawiać mogą się lampki nocne, żyrandole, kinkiety, lampy wiszące. Które z tych źródeł światła będzie najlepsze? Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Czym wyróżniają się bezpieczne lampy dziecięce?

Lampy, które pojawią się w pokoju dziecięcym, powinny być przede wszystkim bezpieczne. Aby zapewnić wysoki stopień ochrony najmłodszych, w Lumen Home w kategorii lampy dziecięce pojawiają się jedynie modele wykonane z wysokiej jakości materiałów. Posiadają one wymagane przez polskie i unijne prawo certyfikaty i atesty. Dodatkowo nie nagrzewają się one szybko, są stabilne, a ich przewody można poprowadzić tak, aby znalazły się poza zasięgiem dziecięcych dłoni.

Jaką barwę światła powinno mieć oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecka to przestrzeń wielofunkcyjna. Maluch w nim uczy się, bawi, wypoczywa. To dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniej barwy światła. Najlepiej dopasować ją odpowiednio do strefy pokoju. Oznacza to, że każda ze stref: nauki, zabawy, wypoczynku powinna posiadać osobne źródło światła. Oprócz tego we wnętrzu pojawić powinno się światło górne w postaci żyrandola, plafonu lub lampy sufitowej. Najlepiej, kiedy oświetlenie górne daje jasne i przyjemne światło o ciepłej lub neutralnej barwie. Najlepszym wyborem będzie przedział od 2700K do 3500K, a także lampy dziecięce z funkcją ściemniania lub zmiany barwy światła. Alternatywą dla tych funkcjonalności będzie oprawa z kloszem w barwie mlecznej lub białej.

W pokoju dziecka powinno pojawiać się też światło zimne. Zagościć musi ono w kąciku do nauki. Żarówki dające białe, zimne światło (3500K-4500K) to najlepszy wybór do lampek biurkowych. Przy takim świetle łatwiej się skupić, a wzrok szybko się nie męczy. Warto pamiętać, że lampki biurkowe powinny być ustawione po odpowiedniej stronie biurka – po prawej, jeśli dziecko jest praworęczne, po lewej – w przypadku ucznia leworęcznego. Najlepsze lampki biurkowe dla dziecka to te z możliwością regulacji zmiany kierunku światła, co pozwala na dostosowanie jego strumienia do indywidualnych potrzeb.

Jakie są modne lampy do pokoju dziecięcego?

Oświetlenie dziecięce to nie tylko moc i barwa, ale i design. W przypadku maluchów jest on bardzo ważny, bowiem buduje poczucie bezpieczeństwa oraz od najmłodszych lat uczy wyczucia estetyki. W Lumen Home lampy dziecięce pojawiają się w wielu kolorach i wzorach. Przybierają ciekawe kształty i często nawiązują do ulubionych bajek, kreskówek, filmów animowanych. Ciekawym wyborem są lampy dziecięce z wymiennym abażurem, które będą zmieniać się wraz z zainteresowanymi i wiekiem dziecka. Dzieci lubią też lampki posiadające niecodzienne kształty. Hitem są lampki - zwierzątka, a także kwiatki oraz rakiety kosmiczne. 

Chcąc zachować spójność aranżacyjną, kolorowe lampy dziecięce o intrygujących kształtach warto traktować jako oświetlenie dodatkowe, a jako to główne wybierać lampy wiszące o uniwersalnej, stonowanej kolorystyce.

Rady jak dobrze dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego