W rodzinie, jak w każdej społeczności występują niekiedy problemy, które ciężko rozwiązać. Od komfortowej sytuacji rodzinnej uzależnione jest właściwe funkcjonowanie człowieka. Rodzina powinna być przestrzenią, w której czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Nawet najbardziej złożone problemy rodzinne są możliwe do rozwiązania dzięki terapii rodzinnej. Na czym polega psychoterapia rodzin? Kiedy terapia rodzinna będzie dobrą decyzją? Chętnie odpowiemy na te pytania. 

 

Na czym polega psychoterapia rodzin? 

Psychoterapia rodzin to forma pomocy psychologicznej dla członków rodziny. Terapia rodzinna jest nieoceniona wówczas, gdy członkowie rodziny nie są w stanie utrzymać zdrowych relacji. Powodów podjęcia się terapii może być wiele. Terapia rodzin to szereg spotkań, mających na celu wyłonienie podłoża problemów, konfliktów. Prawidłowa diagnoza, a więc sprawdzenie skąd wynikają trudności członków rodziny, jest kluczowa dla właściwej terapii rodzin. Psychoterapia rodzinna ma na celu pomóc rozwiązać istniejący problem podczas cyklu spotkań z wykwalifikowanym specjalistą. W terapii biorą udział często całe rodziny - rodzice, dzieci, dziadkowie. Każdy członek rodziny musi mieć możliwość wskazania swojego punktu widzenia. Na spotkaniach terapeutycznych panuje atmosfera zrozumienia i empatii, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do sedna problemu i uporanie się z nim na dobre. 

Terapia rodzinna - kiedy warto sięgnąć po pomoc? 

Behawioralna terapia rodzinna będzie uzasadniona w sytuacji, gdy jeden lub wielu członków rodziny charakteryzują zaburzenia zachowania. Mogą być to problemy takie jak: zaburzenia odżywiania, zachowania opozycyjno-buntownicze, uzależnienia, depresja, zaburzenia osobowości czy nerwice. Wszystkie te sytuacje to dobre przesłanki by sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Psychoanalityczna terapia rodzinna sprawdzi się również w przypadku problemów natury emocjonalnej, które często dotyczą dzieci i młodzieży. Spotkania terapeutyczne przyniosą pozytywny skutek podczas rodzinnych konfliktów. Sprawdzą się również gdy członków rodziny dotknie śmierć bliskiej osoby. Psycholog rodzinny pomoże przejść przez trudny okres żałoby. W spotkaniach rodzinnych szczególnie ważna jest szczerość. Na terapię rodzin decyduje się coraz więcej osób, co świadczy o jej dużej skuteczności.

Decydując się na sesje terapeutyczne warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Terapia będzie przynosić satysfakcjonujące rezultaty, tylko wtedy gdy członkowie rodziny zaufają terapeucie. Relacje rodzinne są bardzo istotne, dlatego należy reagować dopóki nie jest na to za późno.