Damska marynarka to element garderoby, który większości osób kojarzy się głównie z biurem. Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego: rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu trudno było dostrzec damskie marynarki w innym otoczeniu niż urząd, biuro czy ewentualnie egzamin na uczelni wyższej. Jednak obecnie marynarki są zdecydowanie bardziej doceniane również na co dzień. Jak nosić marynarkę i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Dlaczego marynarka?

Damskie marynarki to naprawdę szeroka gama różnorodnych produktów, pośród których każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Ich ogromną zaletą jest to, że każdej stylizacji potrafią dodać ciekawego - niekoniecznie eleganckiego - charakteru, który z pewnością przykuje uwagę otoczenia.

Aby marynarka prezentowała się jak najlepiej, należy odpowiednio dobrać ją nie tylko do stylizacji, ale również do typu sylwetki. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak dobrać marynarkę do figury?

Marynarka może pomóc w podkreśleniu sylwetki, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy ją do figury. I tak, panie-gruszki powinny zdecydować się na marynarki z poduszkami na ramionach, pozwalające uzyskać równowagę pomiędzy dolnymi partiami ciała a górą. Kobiety o figurze jabłka powinny postawić na marynarki jednorzędowe: dzięki nim można uzyskać optymalne proporcje całego ciała. Panie-klepsydry mogą wybrać model, który idealnie podkreśli wąską talię, czyli krótką marynarkę o dopasowanym kroju.

Z jeansami? Czemu nie!

Jedną z ciekawszych koncepcji stylizacji codziennej z damską marynarką jest połączenie jej z jeansami. Dzięki uniwersalności denimu, możemy zdecydować się na dowolnie wybrany kolor marynarki o kroju dopasowanym do sylwetki. Do kompletu możemy założyć np. proste body, koszulę lub bluzkę. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie górnej części odzieży w innym kolorze niż marynarka - w ten sposób możemy uniknąć niechcianego efektu, w którym cała górna część stylizacji zlewa się w jedno.

Marynarka w komplecie ze spódnicą

Damska marynarka będzie wyglądać doskonale również ze spódnicą. W tym przypadku, w zależności od potrzeb i preferencji, możemy zdecydować się zarówno na przylegające do ciała modele (np. spódnicę ołówkową) lub zdecydowanie luźniejsze ubranie o kroju sięgającym ziemi. W obydwu przypadkach warto jednak postawić na przylegający do ciała żakiet - tak, by optycznie wysmuklić sylwetkę.

Na co dzień - z T-shirtem

Nie ma nic złego w nakładaniu do damskiej marynarki... zwykłego t-shirtu. Tak jest: ten element garderoby, który przez wielu jest uważany za wyjątkowo elegancki, będzie prezentował się świetnie również w codziennej stylizacji ze zwykłą koszulką. T-shirt z lekkim dekoltem nada całości kobiecego wydźwięku, a koszulka pozbawiona wycięcia - zapewni wygląd odpowiedni na każdą okazję, również do pracy czy na egzamin.

Jak widać, marynarki damskie mają naprawdę ogromny potencjał również jako element stroju codziennego. To doskonały zamiennik zwykłych bluz czy swetrów, zapewniający nie tylko optymalny komfort cieplny, ale również świetny wygląd!