W naszych kuchniach spędzamy dużo czasu, więc planując remont, warto poświęcić trochę czasu na wybór stylu, który naprawdę Ci się podoba.  Dwie najpopularniejsze opcje aranżacji to styl klasyczny i nowoczesny, z których oba oferują coś nieco innego dla nowej przestrzeni. Jeśli nie masz pewności, który z nich wolisz, przedstawimy Ci kluczowe cechy obu tych stylów.

Klasyczna kuchnia

Klasyczna kuchnia ma ponadczasowy urok i zapewnia ciepłą, przyjazną atmosferę. Projekt kuchni w tym stylu obejmuje głównie naturalne materiały, takie jak drewno, które można zintegrować z drewnianą podłogą lub szafkami. 

Szafki w klasycznym projekcie są proste i funkcjonalne, a górne schowki sięgają aż do sufitu, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Klasyczna kuchnia polega na stworzeniu przestrzeni, która jest prawdziwym sercem domu. Oto najważniejsze cechy kuchni klasycznej:

Naturalne materiały

Tradycyjne kuchnie łączą ze sobą naturalne materiały, takie jak bejcowane drewno i wzorzysty kamień, aby nadać pomieszczeniu komfortowy i warstwowy wygląd. Zazwyczaj wykorzystywane są naturalne niedoskonałości drewna i kamienia, które w pomieszczeniu dodają bardzo ciekawych detali.

Frezowane fronty

Kluczowym wskaźnikiem tradycyjnej kuchni jest wybór szafek. Zamiast współczesnych płaskich szafek, tradycyjne fronty szafek mają ozdobne wstawki, takie jak szkło lub metalowa siatka, które zwykle można zobaczyć w jadalni. Fronty szafek zazwyczaj są frezowane, najczęściej wykonane w macie lub półmacie.

Klasyczne blaty

W tradycyjnych kuchniach blaty kuchenne są bardzo stonowane. Najczęściej stosowanym materiałem jest drewno lub naturalny kamień. Drewniane blaty są najczęściej bejcowane lub wykańczane glazurą, natomiast najczęściej wykorzystywanym kamieniem jest marmur lub granit.

Naturalna podłoga

W tradycyjnej kuchni nie znajdziesz podłóg laminowanych. Zamiast tego znajdziesz naturalne materiały, takie jak płytki, bejcowane twarde drewno lub wzorzysty kamień.

Neutralne barwy

Klasyczne kuchnie preferują kolory neutralne. Biele, kremy i szarości są popularnym wyborem i są zintegrowane w sposób, który nadal zachowuje uczucie ciepła. 

Nowoczesna kuchnia

Nadrzędną filozofią nowoczesnych projektów kuchni jest to, że mniej znaczy więcej. Nowoczesne kuchnie są zazwyczaj czyste i proste, a nie dekoracyjne i ozdobne. 

To, jak bardzo chcesz włączyć to do swojego projektu, zależy od Ciebie; niektórzy idą w ultranowoczesny sposób i robią wszystko tak minimalistycznie, jak to tylko możliwe, podczas gdy inni łagodzą to nieco tu i ówdzie tradycyjnymi akcentami.

Przejrzysta estetyka nowoczesnej kuchni jest możliwa do utrzymania, dzięki sprytnym rozwiązaniom do przechowywania, łatwymi w użyciu szufladami i wysuwanymi spiżarniami. 

Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne nowoczesnej kuchni:

Wyraźne i eleganckie linie

Nowoczesna kuchnia to geometria. Linie poziome mają kluczowe znaczenie, m.in. w przypadku podłóg, płytek, paneli międzyszafkowych itp. Eleganckie linie wydłużają i poszerzają kuchnię, tworząc bardziej przestronną i wygodną atmosferę.

Eleganckie szafki

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy aspektów nowoczesnej kuchni są eleganckie szafki. Gałki i uchwyty wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub chromu. Bardzo często w tego typu kuchniach stosuje się szafki bezuchwytowe.

Nowoczesne blaty

Większość nowoczesnych blatów kuchennych wykonana jest z marmuru. Jest to jedna z najbardziej dostępnych alternatyw dla granitu i innych tradycyjnych blatów. Marmur jest w stanie zapewnić minimalistyczny i fajny wygląd. 

Odważne i surowe kolory

Możesz mieć wrażenie, że nowoczesne kuchnie muszą być monochromatyczne, aby wyostrzyć linie. Jest dużo miejsca na dodawanie kolorów w nowoczesnym wyglądzie. Jedyną zasadą, której należy przestrzegać, jest unikanie pasteli, ponieważ często kolidują one z nowoczesnymi wzorami.