Podłoże, które pokrywa dno zbiornika, to podstawa wyposażenia każdego akwarium, bez względu na jego rodzaj, wielkość czy zastosowanie. Bez niego niemożliwe jest odwzorowanie naturalnego dna, które występuje w akwenach wodnych. Z tego powodu wybór odpowiedniego żwirku do akwarium stanowi jeden z ważniejszych kroków w utrzymaniu zdrowego środowiska dla ryb i innych organizmów wodnych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć początkującym akwarystom właściwości i zastosowania żwirku w akwarium oraz wskazać, jaki jego rodzaj będzie najlepszy dla danego zbiornika.


Rola żwirku do akwarium

Żwirek w akwarium odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości i zdrowia organizmów wodnych. Żwirek dba o czystość w akwarium, wchłaniając zanieczyszczenia, które gromadzą się na dnie zbiornika, oraz przyczyniając się do braku miejsc beztlenowych, które są doskonałym miejscem do osadzenia się glonów.

Dobrze dobrane podłoże to również źródło zabaw i rozrywki dla takich mieszkańców akwarium jak ślimaki czy mniejsze rybki, które lubią przekopywać żwirek, co często nie cieszy właścicieli akwarium, gdyż żwirek ma również za zadanie podtrzymywać roślinki i dbać o prawidłowe ich zakorzenienie.

Dobrej jakości żwirek akwarystyczny może także dostarczać wartościowe składniki odżywcze, wzmacniając system korzeniowy roślin oraz przyczyniając się do namnażania pożytecznych bakterii w wodzie.

Jaki żwirek do akwarium? Dostępne rodzaje tego podłoża

Żwirek do akwarium spotkasz pod wieloma gradacjami, dzięki którym wiesz, czy podłoże jest raczej sypkie i złożone z drobnych drobinek czy bardziej przypomina kamienie. Do utrzymania roślin w dobrej kondycji zaleca się żwirek o gradacji od 2 do 6 mm, który można wymieszać z piaskiem.

Aby podłoże było bezpieczne, warto wybierać to o przeznaczeniu akwarystycznym, które pozbawione jest ostrych krawędzi, które mogą być niebezpieczne dla żywych mieszkańców akwarium.

Wśród dostępnych rodzajów żwirku znajdziesz:

Jak przygotować żwirek do akwarium?

Zanim żwir trafi do akwarium, należy dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą. Najlepiej użyć do tego sitka oraz gąbki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Wielu akwarystów zastanawia się, czy żwirek do akwarium trzeba płukać, według nas ta czynność zdecydowanie ma sens, nawet jeśli podłoże zostało zakupione w sklepie i istnieje małe ryzyko, że będzie on zagrożeniem dla czystości akwarium. Dobrej jakości podłoże nie powinno również zmieniać parametrów wody, lecz dla ostrożności warto po wsypaniu żwirku zrobić test sprawdzający pH w akwarium. Aby dodać do podłoża więcej składników mineralnych, dobrym pomysłem jest użycie nawozu w formie pałeczek, które wkłada się do żwirku.

Te dobre nawyki powinny sprawić, że podłoże, jakim jest żwirek do akwarium, nie będzie wpływać negatywnie na to, co dzieje się w zbiorniku, a przecież właśnie na tym zależy każdemu pasjonatowi akwarystyki.

Gdzie kupić żwirek do akwarium?

Jeśli jesteś na etapie zakładania akwarium lub szukasz rozwiązania problemów z czystością, sprawdź, jakie rodzaje żwirków do akwarium znajdziesz w sklepie Aquario. Ta hurtownia online dla prawdziwych pasjonatów akwarystyki i terrarystyki to miejsce, w którym dostępne są jedynie sprawdzone i przetestowane podłoża, które są w 100% naturalne i przyjazne wodnym mieszkańcom akwarium. W sklepie dostępne są tańsze żwirki rzeczne, jak i bardziej zaawansowane substraty podżwirowe, które świetnie sprawdzą się w zbiorniku, w którym ma królować bujna roślinność. Jeśli nie wiesz, jaki żwirek do akwarium roślinnego wybrać, koniecznie zapytaj o radę ekspertów, którzy pracują w Aquario.pl.