To nie przypadek, że Niemcy mogą pochwalić się jedną z najmocniejszych gospodarek na arenie międzynarodowej. Naród niemiecki słynie z pracowitości oraz otwartości na nowoczesne technologie i rozwiązania. Jednocześnie jest to również kraj z głębokimi tradycjami kulturowymi i naukowymi. Tu urodził się Goethe, Mozart, Einstein, Freud i wiele innych światłych osób. Już te argumenty przemawiają za tym, aby bliżej przyjrzeć się naszym zachodnim sąsiadom. Dlaczego nauka języka niemieckiego to doskonały pomysł? Przekonajmy się! 

 

Biznes i praca

Dla Polski, wymiana handlowa z Niemcami stanowi jeden z kluczowych elementów handlu zagranicznego. Jednocześnie dla naszego zachodniego sąsiada my także jesteśmy ważnym krajem, ponieważ zajmujemy bardzo mocną, piątą pozycję wśród zagranicznych partnerów biznesowych. Fakt ten świadczy o tym, jak ważna jest nić porozumienia pomiędzy różnymi firmami, oddziałami czy spółkami polsko-niemieckimi. 

Prostą drogą do udanej współpracy jest możliwość swobodnego komunikowania się bez bariery językowej. W kwestiach biznesowych warto dobrze znać język swojego wspólnika. Umiejętność sprawnej konwersacji po niemiecku korzystnie wpływa na wizytówkę firmy oraz jej postrzeganie w oczach kontrahentów z krajów niemieckojęzycznych. To zwiększa szanse na podpisanie kontraktu na korzystnych warunkach.

Warto również podkreślić, że język niemiecki jest przepustką do zdobycia dobrze płatnej, interesującej pracy. Sporo niemieckich firm, nawet jeśli nie wymaga znajomości swojego ojczystego języka, przychylniej ocenia kandydata, który posiada taką umiejętność. Tym bardziej jeśli nauka niemieckiego jest podparta rzetelnym certyfikatem Goethe-Institut.

W branżach specjalistycznych pracodawca nierzadko wymaga znajomości języka z prostej przyczyny, jaką jest konieczność komunikowania się w wąskich, fachowych dziedzinach.

Specjalistyczne branże otwarte dla Niemiec

Niemcy potrzebują wykwalifikowanej, specjalistycznej kadry, w tym lekarzy czy pielęgniarek. Wymogiem dostania bardzo dobrze płatnej posady w jednej z klinik jest oczywiście umiejętność biegłego posługiwania się niemieckim. 

Najbardziej wiarygodnym i powszechnie uznawanym poświadczeniem umiejętności językowych jest certyfikat Goethe-Institut. Można go uzyskać, zdając z pozytywnym wynikiem egzamin w Structurze. Jest to stacjonarne centrum kształcenia lingwistycznego oraz szkoła językowa znajdująca się w Katowicach. Profesjonalni lektorzy z szerokimi umiejętnościami językowymi oraz odpowiednim usposobieniem dokładają starań, aby nauka języka była skuteczna i odbywała się w przyjaznej, miłej atmosferze.

Jaki poziom języka niemieckiego wybrać?

Określenie właściwego poziomu języka niemieckiego nie zawsze jest proste, dlatego warto w tym celu skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Katowicka szkoła językowa Structura udostępnia na swojej stronie test poziomujący niemiecki, który określi zgodnie ze skalą Europejską (od A1 do C2) stopień zaawansowania przyszłego kursanta. Odpowiedni wybór poziomu grupy jest bardzo ważny z tego względu, że ma on znaczący wpływ na skuteczność nauki. 

Test rozwiązuje się maksymalnie przez 45 minut. Zawiera on część gramatyczną i krótką wypowiedź pisemną. W przypadku, gdy kandydat jest na pograniczu dwóch poziomów, dochodzi jeszcze rozmowa z lektorem. Cały sprawdzian jest niezobowiązujący i w miarodajny sposób określa stopień zaawansowania językowego potencjalnego kursanta.

 

Niemcy to kraj stawiający na rozwój i innowację. Dlatego oprócz zdobycia wymarzonej pracy, znajomość języka niemieckiego daje też możliwość studiowania na bardzo dobrych uczelniach.

Istnieje bardzo wiele powodów zachęcających do uczenia się języka niemieckiego. W szkole Structura przekonasz się, że nauka nie musi być wcale trudna, a pierwsze efekty pojawią się zaskakująco szybko!