Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż samodzielnie wyhodowane zioła, które dodają naszym potrawom aromatyczności. Co więcej, wcale nie potrzebujemy ogromnej przestrzenii i warunków do posadzenia naszych ulubionych gatunków. Wystarczy tylko kilka wskazówek, które pomogą pielęgnować rośliny. Co możemy posadzić na balkonach? Czy uprawianie ziół na balkonie jest skomplikowane? Jedyne czego potrzebujesz to własna mała szklarnia domowa.

 

Uprawianie ziół na balkonie – jakie gatunki wybrać?

Uprawianie ziół na balkonie wcale nie jest skomplikowane. Świetnym rozwiązaniem umożliwiającym wygodną uprawę ziół na balkonie są drewniane zielniki na balkon.Poza tym kompozycje, wykonane z naszych ulubionych gatunków, świetnie również zdobią balkon. Zatem, co możemy zasadzić? Wśród najczęściej wybieranych opcji wyróżniamy: bazylię, kolendrę, cząber, rzeżuchę, rukolę, roszponkę, koper, czy pietruszkę naciową. Wszystkie te rośliny zaliczają się do jednosezonowych. Oprócz tego możemy zdecydować się na gatunki wieloletnie, w tym: rozmaryn, melisę, tymianek, estragon, lawendę, szałwię, lubczyk, miętę, kozieradkę, szczypiorek, czosnek i szalotkę. Oczywiście ta druga grupa, aby przetrwać do kolejnego roku wymaga zabezpieczenia przed mrozem.

 

Kiedy sadzimy zioła na balkonie?

Zwykle zioła zaczynamy sadzić w maju, kiedy istnieje już bardzo małe prawdopodobieństwo przymrozków. Co ważne, w sklepach ogrodniczych kupimy rozsady. To młode rośliny, które zostały wyhodowane z nasion w warunkach szklarniowych. Oprócz tego możemy sami je pozyskać z zeszłorocznych nasion. Sadzonki układamy zwykle w efektownych, drewnianych skrzynkach, lub doniczkach. Gdy zioła zaczną kwitnąć, stworzą niezwykle barwne i przy okazji ozdobne kompozycje.

 

Najważniejsze zasady pielęgnacji ziół na balkonie

Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji ziół na balkonie.