Cykl miesiączkowy u kobiety może wyglądać różnie. Jego długość oraz samopoczucie w czasie kolejnych dni mogą różnić się, w zależności od danego organizmu. Jedną z bardziej niepokojących przypadłości jest plamienie, które pojawia się po zakończonej już miesiączce. Czy zawsze jednak jest powodem do niepokoju? Co może oznaczać i kiedy warto skonsultować je z lekarzem?

Jak wygląda plamienie po okresie?

Plamienia, to pojawiająca się skąpa lub średnio obfita wydzielina z pochwy. Mają one często brunatną barwę, ale zdarzają się również czerwone. Trwają zazwyczaj kilka dni i mimo tego, że zwykle wystarczy założyć przy nich cienką wkładkę, to jednak powodują dyskomfort i nierzadko także stres.

Skąd się bierze plamienie po miesiączce?

Przyczyny plamienia po miesiączce mogą być oczywiście różne. Do najpopularniejszych należą:

Kiedy plamienie powinno być konsultowane z lekarzem?

Przy każdej rutynowej wizycie, warto wspomnieć o plamieniach, jeżeli mają one miejsce regularnie lub pojawiają się co jakiś czas. Ginekolog może zlecić odpowiednie badania hormonalne, które pozwolą ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty jest natomiast sytuacja, w której poza plamieniami kobieta odczuwa także silny ból lub towarzyszy jej osłabienie i kiepskie samopoczucie. Dobrze jest także zasięgnąć opinii lekarza, gdy krwawienia są intensywne, a dodatkowo miesiączki